Ekol Denizcilik Hakkında

Özel Ekol Denizcilik Eğitim Kursu, 1997 yılından itibaren “Denizcilik Eğitimi Sektörü”nde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermektedir.

Özel Ekol Denizcilik Eğitim Kursu, 1997 yılından itibaren “Denizcilik Eğitimi Sektöründe” Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermektedir.
Ekol Denizcilik, bugüne kadar Vardiya/Makine Zabiti’nden Uzakyol Kaptanı/Başmühendisi’ne kadar birçok kişiye vermiş olduğu eğitimler ile denizcilik sektörüne kazandırmıştır.
Ekol Denizcilik bünyesinde her yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla, yeni Ekollüler yetiştirilmesinin heyecanı ve gururu yaşanmaktadır.
Kurum bünyesinde sürdürülmekte olan denizcilik eğitimlerinde öncelikle ulusal ve uluslararası mevzuata uygunluk esas alınmaktadır. Bu kapsamda Beykoz’da bulunan, Ekol Deniz Güvenlik Uygulamalı Eğitim Merkezimiz imkânları açısından bölgemizdeki İTÜ Denizcilik Fakültesi’nden sonra ikinci sırada yer almaktadır.
Bahse konu tesisimizde Temmuz 2015 tarihinden bugüne kadar Ekol kursiyerlerine ilave olarak, Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ve Denizcilik Meslek Yüksekokulu öğrencileri ile Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri ve İstanbul’da bulunan 6 denizcilik kursunun kursiyerlerine de tesisimizde Temel Yangın, Can Kurtarma Araçlarını Kullanma, Denizde Kişisel Canlı Kalma, İleri Yangın ve Hızlı Can Kurtarma Botu Kullanma uygulamalı eğitimleri verilmiş ve halen daha okullarından mezun olmuş gemi adamlarına bu türde eğitimler verilmeye devam edilmektedir.
Denizcilik eğitim sektöründe bugün yaşanan sıkıntıların en önemlilerinden biri öğrencilere staj gemisi bulma ve özellikle ilk defa yeterlilik alan gemi adamları olmak üzere istihdam sorunudur. Kurum olarak sorunun çözümüne yönelik bir ilke daha imza atılmış ve Üsküdar yerleşkemizde İŞKUR’a bağlı olarak çalışan, MLC2006 Sözleşmesi’ne uygun, resmi işe yönlendirme servisi olan Ekol Özel İstihdam Bürosu kurulmuştur.
Bu servisin çalışmaları neticesinde kurumumuzda iki yıllık vardiya ve makine zabiti eğitimi alan kursiyerlerimizin staj gemisi bulma sorunu ortadan kalkmıştır. Aynı hizmet kurumumuzdan eğitim alan tüm kursiyerlere bedelsiz olarak verilmektedir.
Mevcut 3 idarecisi, alanlarında uzman 35 eğitmeni, 12 çalışanı, 420 kişilik kursiyer kapasitesi ve açmaya yetkili olduğu 92 ayrı kurs ile ülkemizin en büyük özel denizcilik eğitim kurumu olan Ekol Denizcilik, kurumsal yapısı gereği sektördeki ulusal ve uluslararası gelişmeleri yakından takip ederek denizcilik eğitim sektöründe daima öncü olmaktadır.
35+

Eğitmen

650+

Kursiyer kapasitesi

91+

kurs