Elektro Teknik Zabiti Nedir

Elektro Teknik Zabiti

Elektro teknik zabiti gemi elektrik sistemlerini korumak için önemli bir kişidir. Ne olursa olsun sağlam Kargo gemisi güç sistemi veya son derece büyük yolcu gemisi elektrik santrali elektro teknik zabiti (ETO) gemi elektrik sisteminin baş kahramanıdır.

Gemi elektrik sistemlerinde çeşitli büyük arızaların toplanması, gemi yardımcı sistemlerinde arızalar, gemilerde elektrik santrallerinde arızalar, gemilerde HV kurulumunda arızalar, gemi LV kurulumunda arızalar ve gemi otomasyonu olduğunda elektro teknik zabiti bu konularda görev yapar.

Elektro teknik zabiti, baş mühendisin şemasına göre geminin operasyonel güvenliğini ve etkinliğini arttırmak için yerel olarak mevcut olan tüm elektronik ve elektrikli teçhizatı kontrol etmekten sorumludur. Elektro uzman bir subay, bir gemideki en kritik bireyler arasındadır, özellikle de geminin elektrik donanımına bakma ustalığı açısından göze çarpmaktadır.

ETO, jeneratörlerin, derin soğutucuların, güverte, yerleşim ve motor odasında serin ve mutlak bir elektrik çerçevesinin bakımı gibi yerel olarak mevcut olan tüm elektrikli ekipmanların çalışmasından ve işlenmesinden sorumludur.

Elektro teknik zabiti, geminin verimliliğini arttırmanın yanı sıra korumak için tüm elektronik ekipman ve makineleri izleyen ticaret ve deniz gemilerinde belirlenmiş bir kişidir. Geminin operasyonel güvenliğinden sorumludur. Bu elektrik görevlileri güverte ekibi ve mühendislik departmanı ile çalışır. Bunlar, elektrik üretimini yöneten ve asansörler, elektrikli otobüs sistemi ve soğutucular gibi ekipmanlara bakan yetkililerdir.

Elektro Teknik Zabiti Nasıl Olunur

Elektro teknik zabiti nasıl olunur? Elektro teknik zabiti görevleri nelerdir? Ekol Denizcilik elektro teknik zabiti konusunda da denizcilik kursu vermekte ve gemi adamlarını yetiştirmektedir. Elektro-teknik zabiti eğitimi ve elektro-teknik tayfası eğitimi verdiğimiz elektro teknik eğitimleri arasındadır.

Elektro teknik zabiti nasıl olunur demişken bakalım bir gemideki görevleri neler. Elektrikli motorların bakımı hem motor odasında hem de güvertede. Birincil dağıtım panosu da dahil olmak üzere gemideki tüm dağıtım panolarının bakımı, yerel olarak monte edilen elektronik çerçeveden sorumlu kriz dağıtım panosu gibi, tüm gemi bakım çerçevelerine dikkat eder.

Elektro Teknik Zabiti İş İlanları

Elektro Teknik Zabiti İş İlanları

Diğer tüm navigasyon cihazlarının yanı sıra geminin seyir ışıkları için çalışmalar yapar. Sal pilleri ve nakliyeci taşımacılığına monte edilmiş farklı pilleri içeren makinelerle ilişkili pillerin her birinden sorumludur. Geminin soğutma alanından da sorumludur.

Elektro teknik zabiti nasıl olunur? 4 yıllık eğitim veren fakültelerin mekatronik veya kontrol ve otomasyon mühendisliğinden mezun olunmuşsa ya da 2 yıllık eğitim veren meslek yüksek okullarının mekatronik veya kontrol ve otomasyon teknolojisi bölümünden mezun olunmuşsa daha sonrasında elektro teknik zabiti kursuna giderek geminin bu bölümünde çalışabilirler.

Elektro Teknik Zabiti İş İlanları

Elektro teknik zabiti iş ilanları günümüzde daha hızlı güncellenmekte ve ihtiyaç daha fazla artmaktadır. Elektro teknik zabiti olarak gemide göreve başlamak isteyen gemi adamları mezun olduktan sonra ve elektro teknik zabiti kursuna gittikten ve başarı gösterdikten sonra elektro teknik zabiti iş ilanlarını araştırarak ve sürekli takip ederek kendisine uygun bir gemide iş imkânı bulabilmektedir.

Belirli birçok iş ilanı sitelerinden veya direk firmalar ile görüşmeler ve başvurular yaparak kendisine birden fazla imkân sağlayabilir. Elbette ki her tecrübeden ve deneyimden elektro teknik zabiti iş ilanları bulunmaktadır ve istenmektedir.

Elektro teknik zabitleri gemide ayrıca tüm donanımların haftalık, aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık kontrollerini sağlar ve belirlenen periyotlarda uygulanması gereken testleri mevzuata uygun bir şekilde yerine getirilmesini sağlar ve tüm bu sonuçları kayıt altına alır.

Elektro Teknik Zabiti Maaşları

Elektro teknik zabiti maaşları ülkeden ülkeye de değişiklik gösterebileceği gibi firmadan firmaya göre de değişiklik gösterir ve her yıl bu elektro teknik zabiti maaşlarının değişme olasılığı bulunmaktadır.

Aynı zamanda tecrübe, deneyim, referans, eğitim, gemide geçen süre de elektro teknik zabiti maaşlarını etkileyen faktörlerdir. Ne kadar tecrübe olursanız veya deneyimli olursanız ki bu zamana bağlı olan bir konudur işte o kadar yüksek maaş alabilme şansınız da bulunur.

Fakat bilinen elektro teknik zabiti maaşları 2,800 $-3,500 $ arasındadır. Yeniden hatırlatmak isteriz ki her gemi firmasının vereceği maaş farklı olabilmektedir. Net bir bilgi için başvuru yaptığınız gemi şirketinden, işe başlayacağınız gemi şirketinden başvuru sırasında da elektro teknik zabiti maaşları konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.