GMDSS

GMDSS, gemi ve gemi güvenlik sisteminin yerini alan, gemiler için uluslararası kabul görmüş bir tehlike ve radyo güvenlik sistemidir. GMDSS, güvenliği artırmak ve sıkıntılı gemileri, tekneleri ve uçakları kurtarmayı kolaylaştırmak için kullanılan uluslararası kabul görmüş bir dizi güvenlik prosedürü, ekipman türleri ve iletişim protokolüdür.

GMDSS deniz alanları iki amaca hizmet eder: GMDSS hizmetlerinin mevcut olduğu alanları tanımlamak ve gmdss gemilerinin hangi radyo ekipmanlarını taşıması gerektiğini tanımlamak. 1988-1974 yılları arasında Uluslararası denizde yaşam güvenliği Sözleşmesi (SOLAS) kapsamında yapılmıştır.

Bir gemi GMDSS kullandığında, temel olarak bir uydu veya radyo iletişim ekipmanı aracılığıyla bir tehlike sinyali gönderir. Ayrıca deniz güvenliği bilgileri ve genel iletişim kanalı göndermek veya almak için bir araç olarak kullanılır.

GMDSS, denizdeki gemiler için dünya çapında bir otomatik acil durum iletişim ağını temsil eder. SOLAS sözleşmesi, okyanusa giden tüm yolcu gemilerinin ve 300 brüt tonaj ve üstü kargo gemilerinin uluslararası standartlara uygun radyo ekipmanı taşıması gerektiğini belirtmektedir.

GMDSS’nin amacı, uygun gemilerin herhangi bir zamanda, herhangi bir yerden, tehlike durumunda veya güvenlikle ilgili bilgi alışverişinde bulunabilmelerini neredeyse garanti etmektir.

GMDSS, kara tabanlı iletişim tesislerinin konumuna ve kabiliyetine bağlı olarak dört deniz alanını tanımlar. Deniz alanı (A 1), dijital seçici çağrı (DSC) ile sürekli uyarmanın mevcut olduğu VHF sahil istasyonlarının radyotelefon kapsama alanı. Deniz alanı (A 2), dijital seçici çağrı ile sürekli uyarmanın mevcut olduğu MF sahil istasyonlarının radyotelefon kapsama alanı.

Deniz alanı (A 3), inmarsat jeostatik uyduların kapsamı. Deniz alanı (A 4), A1, A2 ve A3 dışındaki alan, çoğunlukla kutup bölgeleri etrafındaki deniz alanını kapsamaktadır.

SOLAS Sözleşmesinde denir ki ‘’ her gemiye, amaçlanan yolculuk boyunca işlevsel gerekliliklere uyabilecek radyo teçhizatları sağlanacaktır.’’ Bu nedenle, her gemi, gemilerin iletişim yeteneklerini yelken açacağı belirli sulara göre genişleten ek ekipmanlarla desteklenen tüm sulara uygulanabilir temel ekipmanların temel kurulumunu taşımalıdır.

GMDSS Nedir

GMDSS nedir? Uluslararası GMDSS düzenlemeleriyle aynı olan FCC düzenlemeleri, radyo ekipmanının işlevsel olarak iletişim sağlayabilmesini sağlamak için üç yöntem sunar. Kıyı bazlı bakım, deniz bakımı, ekipmanın çoğaltılması.

Ekipmanın çoğaltılması tam olarak fazlalık ile eşdeğer değildir. Sadece acil bir durumda radyo iletişimi için kritik olan ekipman gereklidir. GMDSS düzenlemeleri, ekipmanın çoğaltılması seçeneği altında gerekli olan belirli radyo ekipmanını belirtir.

Gmdss düzenlemeleri, denizde bakım yapmayı tercih eden gmdss gemilerinin lisanslı bir gmdss radyo bakımcısı taşımasını gerektirir. Tam ekipman paketi, geminizin amaçlanan rotalarına bağlıdır.

GMDSS için genel fonksiyonel gereksinimler nelerdir? Gemiden kıyıya tehlike uyarılarının farklı radyo iletişim hizmetlerini kullanarak en az iki ayrı ve bağımsız yolla iletilmesi, kıyıdan gemiye tehlike uyarılarının alınması, gemiden gemiye tehlike uyarılarının iletilmesi ve alınması, arama ve kurtarma koordinasyon iletişiminin iletilmesi ve alınması.

Olay yerinde iletişimin iletilmesi ve alınması, konumlandırma için sart sinyallerinin iletilmesi ve alınması, deniz güvenliği bilgilerinin iletilmesi ve alınması, kıyı tabanlı radyo sistemlerine veya ağlarına genel radyo iletişimlerinin iletilmesi ve alınması, köprüden köprüye iletişimin iletilmesi ve alınması.

GMDSS Eğitimi

GMDSS eğitimi Ekol Denizcilik tarafından denizcilik kursu verdiğimiz eğitimlerimizden bir tanesidir. Genel telsiz operatörü, tahditli telsiz operatörü, GMDSS birinci sınıf telsiz elektronik operatörü (REO 1), GMDSS ikinci sınıf telsiz elektronik operatörü (REO 2) eğitimlerimiz GMDSS eğitimi verdiğimiz kurslarımızdır.

GMDSS ekipmanlarının kullanımı, bölümün telekomünikasyon departmanından lisanslamanın yanı sıra sertifikalı eğitim gerektirir. Genel operatörler sertifikası, bir memurun gemideki GMDSS ekipmanını idare etmesine izin verilmesi için zorunludur.

Genel operatörler sertifikası elde etmek için, bir sınavın (yazılı ve sözlü) yapıldığı kısa bir kursa katılmak zorunludur.  Bu eğitim, gmdss için belirlenen yönetmeliklerle birlikte tüm ekipmanı çalıştırmak için lisanslı radyo operatörleri olması gereken öğrencilere yöneliktir.

Gmdss gemisinin iki lisanslı gmdss radyo operatörü olması gerekir. Gmdss lisanslı radyo operatörlerinden biri, mevcut radyo görevlisi veya uygun FCC lisansına sahip mürettebatın herhangi bir nitelikli üyesi olabilir.

GMDSS eğitimlerimiz için Ekol Denizcilik ile detaylı bilgi, fiyat bilgisi, eğitim standartları, gerekli belgeler ve şartlar hakkında kolaylıkla iletişime geçerek bilgi sahibi olabilir ve eğitime başlayarak ilk adımınızı atabilirsiniz.