Güverte Zabiti Nedir?

Güverte Zabiti

Güverte Zabiti birincil sorumluluklar geminin kargo operasyonları, istikrarı ve güverte mürettebatını denetlemektir. Güverte Zabiti, geminin güvenliği ve güvenliğinden ve gemideki mürettebatın refahından sorumludur. Güverte Zabiti genellikle 4-8 saatlik bir navigasyon saatine sahiptir.

Güverte Gemi Zabiti geminin güverte ve makine bölümlerinden oluşan güverte bölümünün başında gelen gemi adamlarındandır. Güverte gemi zabiti genellikle bir navigasyon saatinin 4-8 saat arasında çalışmaktadır. Ek görevleri olarak bakacak olursak geminin gövdesinin, kargo dişlilerinin, konaklama yerlerinin, cankurtaran ve yangın söndürme cihazlarının iyi bakımını sağlamayı içerir. Ayrıca mürettebatı ve öğrencileri güvenlik, yangın söndürme, arama kurtarma ve diğer çeşitli olasılıklar gibi çeşitli yönlerde eğitebilmektedir.

Genel olarak bakacak olursak, güverte zabiti kargo operasyonlarını, güverte bakımını ve çeşitli gemi işlerini güvenli bir şekilde yürütmek için doğrudan sorumlu ve sorumlu kişi olarak görülmektedir.

Gemi işletmesinin kuralları da doğrultusunda, geminin ekipman, araç ve gereçlerini profesyonel, etkin, kullanışlı ve doğru bir biçimde kullanarak gemi adamlarının sağlığını, iş güvenliğini, geminin çevre koruma düzenlemelerine uygun olarak görevinin, mesleğinin verimlilik ve kalite ile gerekçeleri doğrultusunda yerine getirir.

Kendisinden üst pozisyonda olan gemi kaptanının (1.ve 2. Kaptan) talimatları yönünde görevlerini yaparlar. Köprü üstünü yani geminin kumanda merkezini göreve hazırlarlar. Geminin limandan ayrıldığı sırada geminin kıç tarafında durarak işaret lambası yardımıyla deniz trafiği hakkında köprü üstünde bulunan kaptana bilgi aktarırlar. Gemi açık denizde seyir halinde iken gözcülük yaparlar.

Gemi seyir halinde iken diğer gemiler ile ve kıyı ile telsiz, telefon ve sinyal ışığı yardımıyla haberleşirler. 2. Kaptandan ziyade geminin sevk ve idaresinden daha çok sorumlulardır. Gemi seyir halinde iken bir gemiciyle birlikte nöbet tutarlar. Gemi seyir halinde iken geminin kontrollü, emniyetli ve doğru bir şekilde gittiğinden emin olmak için pusula, radar, harita ve benzeri seyrüsefer araçlarından yararlanırlar.

Geminin güverte bölümünde görevli gemi adamlarının iş bölümünü yaparlar veya yaptırırlar. Gemi adamlarının uyması gereken emirler doğrultusunda çalışıp çalışmadığını kontrol ederler. Geminin güverte bölümünün bakım ve temizlik işlerinin denetimini yaparlar ve iş bölümü yaptırırlar. Geminin vinçlerinin kullanıma hazır olduğunu ve doğru bir şekilde çalışacak olduğundan emin olurlar. Gemide bulunan can kurtarma aletlerinin yerinde olduğundan, bakımının tam olduğundan ve emniyetli olduğundan emin olurlar, denetlerler.

Gemi limana ulaştığında ve halat bağladığında gemiye yükleme veya gemiden boşaltma işlerini gözlemleyerek işlerin hatasız ve düzgün gittiğinden emin olurlar, denetlerler. Gemi seyir halinde iken geminin seyriyle ilgili raporlar yazarlar ve işlemleri yerine getiriler. Geminin işlerini gemi adamlarına uygun ve doğru bir şekilde dağıtırlar ve denetlerler.

Güverte Zabiti Nedir?

Güverte Zabiti Nedir?

Güverte Zabiti Nedir?

Güverte Zabiti Nedir sorusunu kariyerini geminin güverte bölümünde güverte zabiti olarak çalışmak isteyen birçok genç gemi adamının son zamanlarda daha fazla sorduğunu biliyoruz. Güverte Zabiti Nedir diye sorduğumuzda ilk önce genel terimlerin gelmesiyle birlikte güverte zabiti olarak çalışmak isteyen gemi adamlarının işin detaylarını da incelemeleri gerektiğini ve kendisine uygun olup olmadığını ya da en uygun gemi adamı bölümünün hangisi olduğuna detaylı bir şekilde inceleyerek karar vermeleri gerektiğini söylemekte fayda vardır.

İlk önce söylemek isteriz ki Güverte Zabiti şafaktan hemen önce, neredeyse tüm gemi personeli yavaşça uyanmaya ve işlerine başlamaya başladığında, gün ve önümüzdeki hafta veya ay için görevlerin planlanmasına ve analizine yapmaya başlayan kişidir. Genellikle yolculuk ve liman çağrıları ile ilgili konuları tartışmak için güneş doğduktan sonra navigasyon köprüsünü ziyaret eder.

Güverte Zabiti Nasıl Olunur?

Güverte Zabiti Nasıl Olunur dediğimizde aklımıza gelecek bazı kişisel gerekçeler geliyor elbette. Bakalım bunlar nelermiş; Uzun süre evden uzakta olabilecek ve denizde vakit geçirmek için istekli olan kişiler olmalıdırlar. Yapılacak olan tıbbi muayeneden geçmeleri gerekmektedir. Bir görme testi yapılır ve normal renk görüşüne sahip olup olmadığına bakılır. Sorumlu ve çalışkan bireyler olmalıdırlar. Bir takımın parçası olarak çalışabilme yeteneğine sahip olmalıdırlar.

Bir Güverte Zabiti olmak için, genellikle denizde iş yerinde eğitim ve kayıtlı bir eğitim organizasyonunda eğitim içeren bir şirket ile dört yıllık bir kadroyu tamamlamanız gerekir. İngilizce, matematik ve fizik ile üst düzey orta öğretim sertifikanızı almanız gerekecektir. Ayrıca üniversitede deniz bilimi veya deniz Mühendisliği okuyarak bir gemi zabiti olunabilir. En az lise mezunu olup güverte zabiti kursu veren kurs firmalarına müracaat ederek eğitim alabilmektedirler.