Gemi Adamı İş İlanları

Gemi Adamı

Gemi Adamı iş hayatını hatta hayatının çoğu bölümünü denizde geçiren kişilere denir. Fakat gemi adamı olabilmek bütün zamanını gemide geçirebilmek için fazla dirençli ve kuvvetli olman gerekir. Yapılacak işler bazı kişilere göre kolay gelse de aslında tam tersine çok uğraş ve zorluk getiren işlerdir. Gemi adamları gemide iki bölümde çalışacak olarak ikiye ayrılırlar, bunlar makine ve güverte bölümleridir. Bu bölümlere ek olarak da gemide çalışan aşçılar ve kamarotlarda bulunmaktadır.

Yılın büyük bir çoğunluğunu denizde geçiren gemi adamları zorlu hava şartlarına ve zorlu görevlere her zaman hazırlıklıdırlar. Aldıkları eğitim, kurslar ve pratikler sayesinde bu gibi durumlarda neler yapabileceklerini bilirler. Gerek ticari ve taşımacılık gerekse yolcu gemilerinde çalışan bütün gemi adamları eğitimlerini son derece yüksek bir seviyede tamamlayarak ve bununla birlikte raporlar, uygulamalar ve sınavlardan geçerek gemi adamı cüzdanını almaya hak kazanırlar.

Denizciler denizde uzun süreler geçirirler. Çoğu denizci, birkaç ay süren bir veya daha fazla sefer için işe alınır. Bundan sonrası için iş güvencesi yok. Yolculuklar arasındaki sürenin uzunluğu iş mevcudiyetine ve kişisel tercihlere göre değişir.

Profesyonel denizciler, yaşamlarının çoğunu toprağın ötesinde geçiren toplumun sınırlarında yaşarlar. Denizde sıkışık, sert, gürültülü ve tehlikeli koşullarla karşı karşıyalar. Denizde gezinme macerası ve dünyayı görme şansı da birçok denizciye hitap ediyor. Çağrı ne olursa olsun, denizde yaşayan ve çalışanlar her zaman sosyal izolasyonla karşı karşıya kalırlar.

Gemi Adamı Alımı

Gemi adamı Alımı konusunda söylenmesi gerekir ki, uzun göreve çıktıkları andan itibaren iletişim konusunda çok büyük güçlükler çekebilmektedirler. Çünkü açık denizde telefonun çekmemesi nedeni ile ailelerinden kolay bir şekilde haber alamayabiliyorlar. Bunun yanı sıra alt üst ilişkilerini düzgün bir şekilde bilmeli ve düzen kurallarına uymalıdırlar. Bir yandan para biriktirmek isteyen kişiler için denizcilik oldukça cazip bir tercihtir.

Gemilerde çalışmak isteyen gemi adamlarının öncellikle bir liman cüzdanına ihtiyaçları vardır. Liman cüzdanına sahip olmak için ise gemici, yağcı, aşçı, kamarot gibi alanlarda eğitim alabilecekleri kurs veya okullara başvuru yapmalıdırlar. Yaklaşık 40 gün sürecek bu kursun, okulun ardından gemi adamları liman cüzdanına sahip olabilirler.

Gemi adamı olmak için denizcilik lisesi veya yüksekokullardan mezun olunmamışsa öncelikle denizcilik eğitimi alınması gerekmektedir. Günümüzde denizcilik eğitimi veren birçok kurs, okul bulunmaktadır. Her kursta değişkenlik gösterebileceği gibi yaklaşık olarak 40 gün gibi bir eğitim süresi vardır ve devamlılık kesin olarak zorunludur. Bu kurs bitiminde 3 gün daha sürecek bir kursa girerek bu sayede de güvenlik sertifikaları alınması gerekir.

Eğitimlerin sonucunda gerçekleşen sınav başarıyla ayrılan kişiler gemi adamı olmaya hak kazanırlar. Gemide yağcı olarak çalışmak isteyen gemi adamları için ise aynı süreç ilerlemektedir. Aşçı veya kamarot olarak çalışmak isteyen gemi adamları ise denizcilik müsteşarlığının açtığı kurslara katılıp devamlılığı zorunlu olarak 15 gün boyunca eğitim almaları gerekmektedir. Aşçı ve kamarotların hepsi için ayrıca portör muayenesi (bulaşıcı hastalık testi) yaptırılması gerekmektedir. Bu süreç sonucunda güvenlik sertifikası almak için tamamlanan 3 günlük eğitimin ardından sınavdan başarı ile ayrılmalıdırlar.

Gemi Adamı İş İlanları

Gemi Adamı İş İlanları

Gemi Adamı İş İlanları

Gemi Adamı İş İlanları günümüzde internet üzerinden kolayca yapılabileceği gibi kurumlara gidilerek de yazılı bir şekilde başvuru yapılabilir. Yurt dışı veya Yurt içi olarak başvuru yapabileceğiniz gibi gemilerde ve özel yatlarda, yolcu gemilerinde, ticari gemilerde, turistik teknelerde görev almak isteyebilirsiniz.

İnternet ortamı ile kolayca gemi adamı olarak gemiye çıkmak için iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz. İstenilen bütün kriterleri yerine getirdiğiniz takdirde yaptığınız iş başvurusu sonucunda artık gemiye çıkmaya hazır oluyorsunuz.

Sizde birçok yere başvuru yaparak kariyerinize başlama veya kariyerinizi geliştirme fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Gemi Adamı Arayan Firmalar

Gemi Adamı Arayan Firmalara ulaşmak günümüzde oldukça kolay hale gelmiştir. İnternetten kolayca gemi adamı iş ilanlarını araştırarak gemi adamı arayan firmalar ile tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Gemi Adamı için iş ilanları yayınlandığı sitelerde adaylar kolaylıkla iş firmaların eleman bulduğu insan kaynakları ve kariyer sitesi ile iletişim kurabilmektedir.

Firmalar tarafından istenilen evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayan ve teslim eden gemici adaylarının süreci başlamış oluyor. Belirli prosedürlerin ilerleyişi sonucunda adaylar gemi firmaları ile çalışmaya ve kariyerine başlama, ilerletme veya yön verme fırsatına kavuşmuş oluyorlar.