Yat Kaptanı İş İlanları

Yat Kaptanı

Yat kaptanı veya kaptan, teknenin yönetimi ve güvenli çalışmasından sorumludur ve gemide çalışan tüm mürettebat üyeleri komutalarına girer. Yat kaptanı diğer tüm gemilerin kaptanları gibi gemideki gemi adamlarının sorumluluklarını yerine getirmesinden ve bunun kontrolünden sorumlu olduğu gibi gemideki ilerleyişin kalbidirler.

Kaptan, yat sahibinin varlığını ve en değerli mülkiyetini yönetmekten sorumludur ve özel bir yat kaptanı veya ticari bir kaptan olsun, gemideki tüm konukların hem yatta hem de dışında keyifli bir deneyime sahip olmasını sağlamalıdır.

Yatın büyüklüğü ne olursa olsun, bir yat kaptanı tekneyi yazılmış uluslararası kurallar ve yönetmelikler altında çalıştırır. Sorumlulukları her şeyi kapsar. Peki bir yat kaptanının sorumlulukları nelerdir?

Yatın güvenli navigasyonu olması ve çalışması, bütçelerin ayarlanması ve bütçe yönetimi, mürettebatın işe alınması, yönlendirilmesi, değerlendirilmesi ve işten çıkarılması, geminin bakımı, yat onarımlarını ve anketlerini yönetme, yatın elçisi olmak, misafirleri gerektiği gibi ağırlamak ve eğlendirmek sorumlulukları arasındadır.

Genel olarak konuşursak, yat ne kadar küçük olursa, kaptan o kadar çok pratik olmalıdır. Yat ne kadar büyük olursa, kaptanın daha fazla idari görevi olacaktır. Yani yat kaptanının belirli sorumlulukları yatın büyüklük derecesine göre değişebilmektedir.

Peki yat kaptanının ne gibi özellikleri ya da yetenekleri olmalıdır? Yapabilir bir tutumda olmalıdırlar. Soğukkanlı bir kişilikte olmaları gereklidir. Mükemmel navigasyon becerilerine sahip olmalıdırlar. Mükemmel liderlik, görgü kuralları ve iletişim becerileri olması lazımdır. Bakım ve mühendislik deneyimi veya anlayışı halinde olmalıdırlar. Muhasebe ve IT kullanımında iyi olmalıdırlar.

Baştan söylemek gerekir ki bu tip becerilerin gelişmesi veya derecesinin artması zamanla kazanılacak tecrübelerden meydana gelmektedir. Herkesin aynı derecede ve seviyede olması beklenmemektedir.

Yat Kaptanı Maaşları

Yat kaptanı maaşları bulunduğu yani kaptanlık yaptığı geminin büyüklüğüne göre değişmektedir. Aynı zamanda yat kaptanı maaşları gemi sahibine veya şirketine göre değişiklik gösterir. Net bir bilgi sağlanamamaktadır.

Türk lirası, dolar veya Euro ile maaş alabilmektedirler ve bu tamamen geminin sahibine, şirkete bağlıdır. 3000-4000$ arası bir yat kaptanı maaşları bulunmaktadır. Aynı zamanda 6.100$ gibi bir yat kaptanı maaşları da bulunmaktadır.

Yat Kaptanı İş İlanları

Yat Kaptanı İş İlanları

Bu ücretler tamamen gemiden gemiye göre değişiklik gösterir ve elbette ki yat kaptanının tecrübesi ve deneyimi de yat kaptanı maaşları konusunda oldukça etkilidir. Yani zaman geçtikçe ve kendinize deneyim, tecrübe, referans kazandırdıkça maaşınızda buna bağlı olarak artacaktır.

Yat kaptanının ve diğer tüm kaptanların da aldıkları eğitimler, eğitim düzeyleri bu konuda etkili olabilecek diğer bir unsurdur. Net bir yat kaptanı maaşı ne kadar olur gibi sorularınızın cevabını iş ilanlarına başvurunuz ve görüşmeleriniz sırasında kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Yat Kaptanı Nasıl Olunur

Yat kaptanı nasıl olunur? İlk öncelikle bir yat kaptanı olabilmek için bir denizcilik kursuna başvuru yapmanız ve denizcilik kursundan yat kaptanı eğitimi almanız gerekmektedir. Zorunlu 3,5 aylık (600 ders saati) eğitimini aldıktan sonra 6 aylık bir staj yapılır. Bunun sonucunda gireceğiniz yat kaptanı sınavından sonra geçerlilik aldığınız takdirde yat kaptanı belgesine sahip olmuş olursunuz.

Bir yat kaptanı olmak için, bir kişinin güverte/subay rotası boyunca uzun yıllara dayanan denizcilik deneyimine ve kapsamlı eğitime sahip olması gerekir. Bir yatta pratik yüzmenin önceki deneyimi kesinlikle gerekli olacaktır, çünkü benzer bir boyut aralığında bir yatla çalışma deneyimi tartışılmaz bir avantajdır.

İş ve yönetim deneyimi, yatın mürettebatı, muhasebesi ve yönetimi ile yardımcı olmak için de yararlı olacaktır. Söylemekte fayda vardır ki yat kaptanının çalışma şartları ve koşulları, hangi sorumlulukları tam anlamıyla alacağı ne kadar süre çalışacağı ne aralıklar ile görev başında olacağı ve bunun gibi birçok sorunun cevabı gemiden gemiye göre değişiklik gösterir.

Yat Kaptanı İş İlanları

Yat kaptanı iş ilanlarını güncel olarak takip edebileceğiniz birçok site bulunmaktadır. Son zamanlarda denizdeki ihtiyaçlardan dolayı özel mülkiyete sahip olan gemi sahiplerinin de yat kaptanı ihtiyacı artmıştır.

Günlük veya haftalık olarak birçok yat kaptanı iş ilanları yüklenmekte ve güncellenmektedir. Eğer sıkı bir takipte iseniz yat kaptanı iş ilanlarını kaçırmayarak kendinize veya CV’nize uygun bir sürü ilan bulabilirsiniz.

Her gemi sahibinin veya şirketin yat kaptanı iş ilanlarında aradığı özellikler ve kurallar farklı olabilmektedir. İyice inceleme yaparak ve karşılaştırma yaparak ilanlara online başvuru yapabilirsiniz.