Vardiya Zabiti Kursu 1

Vardiya Zabiti

Vardiya zabiti kısaca Kaptanların temsilcidir. Geminin kontrollü ve emniyetli bir şekilde seyir halinde olması vardiya zabitinin esas sorumluluğu arasındadır. Bir geminin güverte ve makine bölümlerinin güverte bölümünde çalışan gemi adamları arasındadır.

Bir geminin köprüsünde saat tutma ve navigasyon görevleri ile atanan bir vardiya zabiti subayı, nöbetçi subay olarak bilinir. Köprüde bir saat tutarken, geminin ustasının temsilcisidir ve geminin güvenli ve pürüzsüz navigasyonundan tam olarak sorumludur.

Ayrıca vardiya zabiti, navigasyon sürecinde onu desteklemek için orada olan köprü ekibinden de sorumludur ve ustanın tüm emirlerinin her koşulda en üst düzeyde güvenlik ile takip edilmesini sağlamaktan sorumludur. Nöbetçi bir vardiya zabiti gemi adamının üç ana görevi, sadece anlayış uğruna, çok geniş bir şekilde sınıflandırılabilir. Navigasyon, vardiya sırasında saat tutmak, GMDSS radyo frekanslarını izlemek.

Gemilere alınan yükleri izler ve kontrollerini yapar. Diğer gemi adamlarının sorumluluklarını, görevlerini, gemide yapılması gereken işleri, takım çalışmasını kontrol eder ve planlama yaparak raporlar. Kısacası geminin güverte bölümünde oluşan, gelişen, meydana gelen her şeyden vardiya zabiti sorumludur.

Vardiya Zabiti Nedir

Vardiya zabiti nedir? Vardiya zabiti kime denir? Vardiya zabiti gemide ne iş yapar? Köprü ve makine dairesinde duruma göre görev yapabilirler. Köprüde en büyük görevleri, geminin güvenli navigasyonundan sorumlu bir gözetleme yapmalarıdır. Makine dairesinde, bir motor subayı ile ekip çalışması yaparak çalışan makinelerin toleranslar içinde çalışmaya devam etmesinden sorumludur.

Güvenli navigasyon sağlarlar. Çarpışmaları önlemek için uluslararası düzenlemelere uyulduğundan emin olurlar. Gemi yanaştığında ticari operasyonlara katılırlar. Bir sonraki yolculuk geçiş planının hazırlarlar. Tıbbi bakım yönetimine katılırlar. Kaptana (ustaya) raporlama yaparlar.

Vardiya Zabiti Kursu

Vardiya zabiti kursu Ekol Denizcilik olarak verdiğimiz denizcilik eğitim kurslarımızdan bir tanesidir. Bir geminin güverte bölümünde vardiya zabiti olarak çalışmak isteyen gemi adamlarının alması gereken bir kurstur.

Vardiya zabitleri kaptanın bir temsilcisi olduğundan ve gemideki ana kollardan biri olduğundan dolayı vardiya zabiti kursunda aldığı eğitim, girdiği sınavda gösterdiği başarı derecesi, kazandığı deneyim ve bilgi vardiya zabiti için bir elmas niteliğindedir çünkü buna çok ihtiyacı olur.

Vardiya Zabiti Kursu

Vardiya Zabiti Kursu

Vardiya Zabiti kursu hakkında detaylı bilgi almak ve kurs içeriğimizi öğrenmek için Ekol Denizcilik ile kolayca iletişime geçebilirsiniz. Denizcilik kursu, gemi adamı yetiştirmek konusunda Ekol Denizcilik 1997’den beri en iyisidir.

Vardiya Zabiti Ne İş Yapar

Vardiya zabiti ne iş yapar? Vardiya zabiti geminin demir kollarından bir tanesidir. Kullanılan navigasyon ekipmanını düzenli aralıklarla kontrol eder. Herhangi bir çarpışmayı önlemek için uygun bir navigasyon planını takip eder. Otomatik Radar çizim yardımını nasıl kullanacağınızı iyi bilir. Geminin hızı, dönüş çevreleri ve gemi taşıma özellikleri hakkında bilgi sahibidir.

Güvenli bir geçiş planı hazırlar, uygular ve izler. Saatin teslim edilmesinin gemi operasyon prosedürlerine göre yapıldığından emin olur. Gerektiğinde destek ister. İhtiyaç duyulduğunda usta ile iletişime geçer. Gemideki tüm güvenlik ekipmanlarının tam olarak farkındadır. Gerektiğinde dümen ve sinyal aparatı kullanır.

Deniz kirliliğini önlemek ve yaşam güvenliğini sağlamak için tasarlanmış tüm ekipmanların nasıl kullanılacağını iyi bilir. Nöbeti sırasında köprüyü gözetimsiz asla bırakmaz. Bahsedilen her şey, vardiya zabiti ne iş yapar için köprü üzerindeki görevlerine genelleştirilmiş bir yaklaşımdır.

Görevleri geminin büyüklüğüne ve taşıdığı ekipmanlara, içeriklere bağlı olarak da değişmektedir fakat ana bakış açısı sabittir. Vardiya zabiti bir gemi için çok büyük bir önem taşımaktadır. Yeri çok kritiktir, kaptanın temsilcisidir.