Vardiya Zabiti4

Vardiya Zabiti

Vardiya zabiti köprü ve makine dairesi gibi gemi boyunca çeşitli yerlerde ve görevlerde nöbet tutar. Bir geminin komutası, güvenliği, kontrol altında olması konusunda çok özel görevleri vardır.

Vardiya zabiti gemideki deniz mühendisinin görevlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Geminin makine dairesinde etkili bir gözetleme rutini takip ederek birçok bakım işi azaltılabilir. Ayrıca, ciddi kazaların meydana gelmesini de önleyebilir.

Düzgün çalışan bir gemi, köprüde verimli kullanım ve herhangi bir deniz koşulunun tehlike arz etmeden atlatılması, görevi sırasındaki ekipman arızaları ve raporlamalar, geminin kaptanı ile birebir temas halinde olmak, güverte bölümünde çalışan gemi adamlarının aldığı görev sorumluluklarını yerine getirip getirmediklerinin kontrolünü yapmak olsun birçok ana temel konuda vardiya zabiti rol oynar.

Bir deniz mühendisi makine dairesinden sorumlu olarak onaylandığında, geminin “sınırsız güç” motorunu kullanma hakkına sahiptir ve resmi olarak yetkilidir. Bu nedenle, her gün yapılması gereken günlük bir rutin olan saat tutma prosedürünün, her türlü arızayı önlemek için en sistematik şekilde yapılması önemlidir.

Vardiya Zabiti İş İlanları

Vardiya zabiti iş ilanları sürekli ve devamlı olarak yenilenmektedir. Gemi adamı olmak isteyen, kariyerini bu yönde çizmek isteyen gemicilerin çok büyük bir ilgi alanıdır. İş başvurusu sitelerinde son zamanlarda fazlaca karşılaştığımız vardiya zabiti iş ilanları zamanlaması ve başlama prosedürleri her firmadan firmaya değişik gösterebilmektedir.

Vardiya olarak bir gemide göreve başlamak isteyen gemi adamlarının yoğun taleplerden dolayı belki de günlük olarak takip etmesi gereken bir konudur. Başvuru gereksinimleri, başvuru süreçleri firmadan firmaya değişiklik gösterebilir.

Vardiya Zabiti Nasıl Olunur

Vardiya Zabiti Nasıl Olunur

Vardiya Zabiti Nasıl Olunur

Vardiya zabiti nasıl olunur? Zabiti olmak için neler gereklidir? 18 yaşını doldurmuş olan ve en az lise mezunu olmuş olan sağlık durumu ise denize elverişli yani gemi adamı sağlık raporu almaya elverişli olan sabıka kaydı temiz, sorunsuz olan kişiler vardiya eğitimine, vardiya kursuna katılarak ve başarı göstererek 3000 GT ye kadar olan gemilerde vardiya olarak görevlerine başlayabilirler.

Öğrenim gördükleri vardiya kursu sonrasında girecekleri zabiti yeterlilik sınavından istenilen başarıyı almaları ve bu sayede vardiya yeterlilik belgesini alarak gemideki görevlerine başlamaları gereklidir.

Aldıkları, öğrendikleri bilgi vardiya zabiti için çok önemlidir yani bilgi tutma yeteneklerinin olması şarttır. Bazı durumlarda iç güdülerini takip etmelidirler. Zorlu hava ve deniz şartlarına karşı her zaman hazırlı olabilmelidirler. Tehlike durumunda görevlerinden istenilen doğrultuda soğukkanlı kalarak tehlike durumu ele alarak halledebilmeleri gereklidir.

Vücut sağlıklarına dikkat etmeleri ve kendilerini hasta olabilmeye karşı korumaları gereklidir. Vardiya zabitleri geminin kaptanını temsil ettiğinden dolayı vardiya saatlerinde yaptığı görevlerde eksizsiz ve kontrollü olmaları devamlılıkları konusunda oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Ekip çalışmasını altlarına gösterdiği liderlik ile düzgün ve uygun bir biçimde yapıyor olmaları şarttır. Geminin gerekliliklerini ve geminin bölümlerini en iyi onların bilmesi de önemlidir.

Vardiya Zabiti Maaşları

Vardiya zabiti maaşları her yıl değişebilmektedir ki vardiya zabiti maaşları çalışmak istenilen gemi firmasına göre de değişebilmektedir. Tecrübe, deneyim, referans, eğitim de bu konuda farklılık gösterilmesine neden olabilecek konulardandır.

Aynı zamanda çalışılmak istenilen ülkenin para birimine göre de farklılık gösterir. Bu süreçte tabi her ülkenin istediği standartlar, gereksinimler değişiklik gösterir. Bu sürecin iyice araştırılması gerekmektedir.

Fakat bilinen vardiya zabiti maaşları 3,000$ ile 3,750$ arasındadır. Net ve kesin bir bilgi için mutlaka çalışılacak gemi firması ile başvuru sırasında iletişimde olunması gerekmektedir.