Seyir Güvenlik

Seyir güvenlik için uluslararası denizcilik kuralları, tüm yolcu gemilerinin gemi iskeleden ayrılmadan önce bir güvenlik tatbikatı yapmasını gerektirir. Güvenlik brifingi yelkenden yaklaşık yarım saat önce gerçekleşir. Geminizin güvenlik özelliklerinin bir açıklamasını ve acil bir durumda izlemeniz gereken prosedürleri içerir.

Seyir güvenlik gemi seyir halinde iken geminin güvenli ve kontrollü bir şekilde ilerlemesinden sorumlu olan departmandır. Geminin içerisindeki yolcular, gemi mürettebatı gibi gemi içerisindeki bulunan her bir kişinin güvenli bir şekilde yolculuk etmesi demektir.

Geminin içerisinde bulunan güvenlik ekipmanları ve geminin departmanlarının güvenliği gibi alanların güvenli ve kontrollü olmasıdır. Seyir güvenlikten sorumlu gemi adamları bulunmaktadır.  Gemi ve gemi ortamının güvenliği sağlamaktır.

Uluslararası güvenlik yönetimi kodunun önemli bir yönüdür ve gemilerin denizde güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için takip edilmesi gereken tüm önemli politikaları, uygulamaları ve prosedürleri detaylandırır.

Bu nedenle, her geminin zorunlu güvenlik kurallarına ve yönetmeliklerine uymasını seyir güvenlik sağlar. Sınıflandırma toplulukları ve ilgili denizcilik kuruluşları tarafından önerilen kodları, yönergeleri ve standartları takip etmesini sağlar.

Her seyir güvenlik gemi adamının bilmesi gereken ve geminin güvenli bir şekilde seyir halinde olması için yapması gereken birtakım görevler bulunmaktadır. Acil bir durumda hareket etmek için prosedür ve kurallar, güvenlik ve çevre koruma politikası, kazaları veya diğer herhangi bir uyumsuzluğu bildirmek için prosedür ve kılavuzlar, gemi mürettebatı üyeleri arasında ve kıyı ve gemi personeli arasında yetki düzeyi ve iletişim hatları hakkında net bilgiler.

Gemilerin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak ve ilgili uluslararası ve bayrak devlet yasalarına uygun olarak deniz ortamının korunmasını sağlamak için prosedürler ve kılavuzlar, iç denetim prosedürleri ve yönetim incelemeleri, gemi detayları gibi görevlerini bilmeleri gerekmektedir.

Kısacası, bir güvenlik yönetim sistemi, bir geminin günlük olarak nasıl çalışacağı, acil bir durumda takip edilmesi gereken prosedürler, tatbikatlar ve eğitimler nasıl yapılır gibi detayları bilmelidir.

Güvenlik yönetim planı esas olarak geminin sahibinin veya belirlenen kişinin veya mal sahibi tarafından atanan kişinin sorumluluğundadır. Seyir güvenlik, gemilerde bir nevi Güvenlik Danışmanı olarak hareket eder ve sağlık ve güvenlik ile ilgili tüm gerekliliklerin yerine getirilmesini sağlar. 

Seyir Güvenlik Eğitimi

Seyir güvenlik eğitimi bir gemide seyir güvenlik olarak çalışmak isteyen gemi adamlarının alması gereken bir eğitimdir. Eğitim içeriklerinden önce kısaca seyir güvenlik için en önemli bilinmesi gereken detaylar nedir buna bir bakalım. Güvenlik politikası, güvenlik risk yönetimi, güvenlik güvencesi ve güvenlik promosyonu.

Aynı zamanda seyir güvenlik kabul edilebilir riskin değerlendirilmesine dayalı olarak yeni veya gözden geçirilmiş risk kontrollerine olan ihtiyacı ve yeterliliğini de belirler. Sistemi tanımlar, tehlikelerin belirler, risk değerlendirmesini yapar, risk analizini yapar ve riskleri kontrol eder.

Seyir güvenlik göreceği eğitimler sonucunda ne bekler. İşgücünün her seviyesinde olumlu bir güvenlik kültürü oluşturmak için eğitim de iletişim ve diğer eylemleri içermektedir. Aldığı seyir güvenlik eğitimi sonucunda ne gibi görevleri ve bilgilere sahip olur.

Geminin seyrinde önemli rolü olan yardımcılardaki arızalar, çalışmayan radyo farlar, sönmüş fenerler, su üzerindeki veya gemi üzerindeki şüpheli cisimlerin kontrolleri, deniz kazaları ve yangınları, yeri değiştirilmiş seyir yardımcılarının kontrol edilmesi, haritalarda gözükmeyen ama seyir için tehlikeli hidrografik değişikliklerin tespiti, deniz dibi tarama faaliyetleri, kablo döşeme ve kablo işleme görevleri.

Bu gibi yeni durumlarda ve oluşabilecek durumlarda seyir güvenlik alanının rolü çok büyüktür ve seyir güvenlik eğitimi sırasında bu durumlara hazırlıklı hale gelmektedirler.

Ekol Denizcilik 1997’den beri en iyi denizcilik kursu olmaya sizler için devam etmektedir. Verdiğimiz denizcilik kurslarının içerisinde bulunan seyir güvenlik eğitimi, Hızlı cankurtarma botu kullanma eğitimi, yangınla mücadele ileri eğitimi, radar gözlem ve plotlama eğitimi, otomatik radar plotlama aygıtlarını (ARPA) kullanma eğitimi, elektronik harita gösterim ve bilgi sistemi (ECDIS) eğitimi.

Köprüüstü kaynakları yönetimi (BRM) eğitimi, makine dairesi kaynak yönetimi (ERM) eğitimi, ileri yangınla mücadele eğitimi, yüksek voltaj (1000 V üzeri) eğitimi kurslarımız seyir güvenlik eğitimi için bulunmaktadır.

Seyir güvenlik eğitimi konusunda detaylı bilgi almak ve fiyat detayları konusunda da bilgi almak için rahatlıkla Ekol Denizcilik ile iletişime geçebilir ve seyir güvenlik gemi adamı olmaya başlayabilirsiniz.