Makine Zabiti Kursu Fiyatları

Makine Zabiti

Makine Zabiti gemide görev alan bir diğer gemi adamı bölümüdür. Genel olarak bir makine zabiti, makinelerin kurulumunda, bakımında ve onarımında yardımcı olur. Üretim sürecine yardımcı olmak için araçları çalıştırır. Ekipman üzerinde periyodik kontroller yapar ve tespit edilen sorunları çözer. Aynı zamanda ekipmanın uygun çalışma düzeninde olduğundan emin olmak için başkalarıyla birlikte çalışır.

Zabit bir gemideki tüm büyük mekanik ve mühendislik ekipmanlarının işletilmesi, bakımı ve onarımından sorumlu olan bir profesyoneldir. Tahrik mekaniği, elektrik ve elektrik üretim sistemi, yağlama, yakıt sistemleri, su damıtma, aydınlatma ve klima sistemi gibi herhangi bir geminin çalışmasına yardımcı olan çeşitli mekanik sistemler vardır.

Bunların hepsi bir makine zabitinin teknik sorumluluklarına dahil edilmiştir. Daha detaylı incelemek gerekir ise, Mekanik sistemlerin izlenmesi ve bakımı ve gemideki her rütbenin mühendisleri, bakım ve izleme amaçlı özel makine ve sistemlere tahsis edilir.

Makine sistemleri tüm mühendisler arasında bölünmüştür ve makinelerinin her zaman çalışmasını sağlamak her mühendisin görevidir. Deniz mühendisleri de güvertedeki makinalara da bakmakla yükümlüdürler.

Makine Zabiti Nedir

Makine Zabiti Nedir sorusu bu alanda uzmanlaşmak ve kariyerini çizmek isteyen genç gemi adamlarının çokça merak ettiği bir konudur. Gemide çalışan gemi adamları dediğimiz zaman aklımıza gelen bölümler, makine ve güverte bölümleridir. Bu bölümlere ek olarak da gemide çalışan aşçılar ve kamarotlarda bulunmaktadır.

İkiye ayrılan makine ve güverte bölümlerinde, Kaptan, Birinci zabit, Vardiya zabiti, Gemiciler, Güverte lostromosu geminin güverte tarafında, zabiti, Baş makinist, Baş mühendis, İkinci makinist, İkinci mühendis, Makine lostromosu, Elektrik zabitleri, Yağcılar ise geminin makine tarafında görev almaktadır.

Makine Zabiti Nedir

Makine Zabiti Nedir

Makine Zabiti Nedir sorusuna dönecek olursak gemide yaptıkları çalışmalarda, uygun kayıt tutma ve planlama bakımı şeklinde makine dairesi departmanı, tüm makine sistemlerinin bakımının planlanan bakım sistemine göre yapılmasını sağlamak için bir ekip olarak çalışır. Resmi evrak ve raporlama için çeşitli parametrelerin hassas kayıt tutulması gibi de gerçekleştirilir.

Akaryakıt sığınağı şeklinde makine zabitleri ayrıca akaryakıtın bir sığınak istasyonundan veya mavnadan gemiye aktarılmasını da sağlar. Genellikle, akaryakıt tanklarının düzenli sondajlarını alan ve operasyonları planlamak için baş mühendise rapor eden 4.mühendisin görevidir.

Acil arıza ve onarım durumlarında deniz mühendisliği çalışması, denizdeki makine sistemlerinin büyük bakım ve arızalarıyla nasıl başa çıkılacağını da öğretir. Gemi zabitleri aynı şeyi yapabilmelerine rağmen, uzmanlara ihtiyaç duyulabileceği zamanlar vardır. Bu gibi durumlarda, deniz mühendislerinin sorunu onarmak ve çözmek için uzmanlarla birlikte çalışması gerekir.

Makine Zabiti Nasıl Olunur

Makine Zabiti Nasıl Olunur denildiği zaman ilk gelen şart 18 yaşını doldurmuş olmak olacaktır. En az lise mezunu olmak gerekir, sağlık durumu ise ‘’gemi adamı sağlık raporu’’ almaya yeterli olmalıdır ve daha sonra yeterli olan kişiler makina zabiti eğitimine katılarak, 3000 KW ye kadar gemilerde vardiya zabitliği olarak çalışabilirler.

Ekol Denizcilik olarak Makine Zabiti eğitimimiz 2 yıl (4 yarıyıl/1400 ders saati) boyunca sürmektedir. Devam zorunluluğu olan bir kurstur. Eğitim süresi boyunca göstermiş olduğunuz devamlılık ve faaliyetlere olan katılım öneminiz ve istikrarlı bir şekilde devam etmesi her eğitiminde olduğu gibi makine zabiti nasıl olunur sorusu içinde oldukça önem taşır.

Eğitim içerisindeki derslerimiz ise, Denizcilik İngilizcesi, Matematik, Fizik, Kimya, Mekanik Bilimler, Teknik Resim, Denizde Emniyet ve Gemi Güvenlik Eğitimleri, Gemi Makinelerine Giriş, Termodinamik, Dinamik, Malzeme Bilgisi, Atölye, Dizel Motorları, Gemi Yardımcı Makineleri, Gemi Makineleri Operasyon ve Bakımı, Elektroteknik, Otomatik Kontrol, Deniz Hukuku, Bilgisayar Programlama ve Kullanımı, Elektronik, Makine Elemanları, Gemi İnşa, Isı Transferi, Uluslararası Denizcilik Sözleşmeleri, Liderlik ve Ekip Çalışmaları Becerileri şeklindedir.

Sunulan Makine Zabiti eğitimlerinin devamlılığın ardından girilen yeterlilik sınavında başarı elde edildiği takdirde gemi adamları makine zabiti olarak gemi şirketlerinde görevlerine başlayabiliyor. 2 yılın sonunda kazanılan eğitimlerde gösterilen performans ve devamlılık genç gemi adamları için oldukça önemlidir. Ekol Denizcilik tarafından 2 yıl (4 yarıyıl/1400 ders saati) eğitimi sonucunda makine zabiti olarak yetişen gemi adamları başvurduğu gemi şirketlerinde hiç hız kaybetmeden çalışma fırsatı yakalayıp gemiye çıkma fırsatı bulabilmektedirler.

Ticaret gemisi, Yolcu gemisi, Askeri gemi gibi yerlerde makine zabiti olarak görev alabilir ve kariyerlerini istedikleri şekilde geliştirebilmektedirler.