Makine Zabiti İş İlanları

Makine Zabiti Maaşları

Makine Zabiti Maaşları makine zabiti olarak gemilerde görev almak isteyen gemi adamlarının merak ettiği ve araştırma yaptığı konulardan biridir. Peki makine zabiti çıktıkları ticari gemilerinde, askeri gemilerinde, yolcu gemilerinde ne iş yaparlar? Gelirlerini nasıl kazanırlar? Makine bölümünde çalışan gemi adamlarından biri olan makine zabitleri 750-3000 KW arası güce sahip olan ve ana makine ile yürütülen gemilerin, baş makinistinin, başmühendis ve ikinci mühendisten sonra gelen makine bölümünde makineyi sevk ve idare eden kişidir denir.

Peki görevleri nedir? Makine zabitinin görevlerine göz atacak olursak, gemiyi götüren yani ana makinenin ve geminin elektriğini sağlamaya yardımcı makinelerin örneğin yağ, su, egzoz, yakıt basınçlarını kontrol ederler ve aksi bir durum olduğunda ikmal yapılmasını sağlarlar. Gemiyi götüren makinenin yani ana makinenin ve yardımcı makinelerin mazot tanklarına, ana mazot tanklarından yakıtı transfer ederler.

Basınçlarda görülebilen ani düşmelerin yaratacağı tehlikeli durumlara müdahile eder ve ardından başteknisyene haber verirler. Aynı zamanda da pompaların ve de elektrik motorlarının basınçlarını da kontrol ederler ve herhangi bir arıza durumunda bulunan yedeklerini devreye sokarlar. Peki nasıl bir süreyle çalışırlar? Her gün 4’er saat olacak şekilde yanında bulunan yardımcı eleman ile vardiya tutarlar.

Gemide ihtiyaç duyulan fakat gemide yapılması mümkün olmayan parçaları dışarıda bulunan atölyeye göndererek yedeklerini devreye sokarlar. Makineyi kalkışa hazırlarlar. Aynı zamanda da makineyi ısıtırlar, kazanı yakarlar, separatörü çalıştırır yağı ısıtırlar.

Makine Zabiti Maaşları Ne Kadar

Makine Zabiti Maaşları Ne Kadar? Makine Zabiti Ne Kadar Maaş Alır? Gibi sorulara net bir şekilde cevap vermek genellikle olası değildir çünkü makine zabiti maaşları firmadan firmaya, gemiden gemiye değişiklik gösterir. Tecrübenin, yol mesafesinin de etkisi bulunmaktadır. Şu an bir öngörü oluşturmak gerekir ise, Vardiya Zabiti 1400USD maaş alabilmektedir. 750KW güce sahip olan gemilerde Baş makinist 15.000TL maaş alabilmektedir. 750KW güce sahip olan gemilerde Baş makinist ehliyetli ikincilik yapacak gemi adamları ise 11.000TL maaş alabilmektedir.

Her zaman söylemekte fayda vardır ki her meslekte olduğu gibi gemi adamlığı yapan makine bölümünde çalışan makine zabitlerinin de tecrübesine, yılına göre alacakları maaş değişiklik göstermektedir. Bunun net bir cevabını almak için çalışmak istediğiniz, görüşme yaptığınız gemi şirketleri ile iletişime geçerek onlardan kişisel bir teklif için detaylı bilgi alabilirsiniz.

Makine Zabiti Maaşları Ne Kadar

Makine Zabiti Maaşları Ne Kadar

Peki makine zabitleri gemide nasıl ortamlarda ve koşullarda çalışırlar. Gemi makineleri teknisyeni (makine zabiti) görevini gemide gerçekleştirir. Bulunduğu ortam rahat veya gürültülü, sıcak, yağlı veya ağır yağ ve mazot kokusu olması ise geminin makinesinin eski veya yeni olmasına göre değişkenlik gösterebilir.

Makine Zabiti (gemi makineleri teknisyeni) gemide bulunan makine dairesinde vardiya tutarlar. Toplam çalışma saatleri 8 saat olup 4’er saatlik vardiya düzenine uyulacak şekilde çalışmaktadırlar. Bununla birlikte günde 10 saat dinlenebilme süreleri bulunmaktadır. Makine Zabitlerinin 48 saat de haftada çalışma saatleri bulunmaktadır.

Fakat gerçekleşebilecek acil durumlarda, çıkabilecek tehlikelerde veya role talimlerindeki çalışan ekstra saatler makine zabiti maaşları ek mesai olarak ücreti ödenmektedir. Makine Zabitleri diğer güverte ve makine bölümlerinde çalışan her gemi adamı için geminin rastladığı, gerçekleşen sallantı, fırtına, yüksek dalgalar, stres, deniz tutması gibi durumlarda iş birliği ve takım çalışması ile üstesinden gelebilmektedir ve bu durumlara bütün gemi personeli ile hazırlıklıdır.

Makine Zabiti Maaşları 2020

Makine Zabiti Maaşları 2020 yılı olmak üzere her geçtiğimiz yıl değişkenlik gösterebilmektedir. Geçtiğimiz makine zabiti maaşları 2020 yılında 1400 USD maaş olarak bilinmekteydi fakat her zaman söylediğimiz gibi ve aynı zamanda her meslekte olduğu gibi makine zabitinin maaşları da tecrübesine, uzak mesafeye, yıla, gemiden gemiye ve en önemlisi firmadan firmaya göre değişmektedir.

18 yaşını doldurmuş ve en az lise mezunu olan bunun sonucunda makine zabiti kursu alan ve devamlılık ile eğitimini 2 yıl (4 yarıyıl / 1400 ders saati) ile bitiren ve girdiği sınavdan başarı sağlayan genç gemi adamları başvurduğu veya başvurmak istediği firmalar ile yakından detaylı bir şekilde iletişime geçerek alacakları makine zabiti maaşları hakkında bilgi edinebilirler ve ardından tercihleri sonucunda kariyerlerine büyük bir hız ile başlayabilirler.