Güverte Zabiti Nedir?

Güverte Eğitimi

Güverte eğitimi bir geminin güverte bölümünde çalışmak isteyen gemi adamlarının alması gereken bir eğitimdir. Güverte mürettebatı, geminin seyrüsefer, iletişim, mürettebat, kargo ve genel çalışmasını ele alır.

Güverte departmanı, deniz ve ticaret gemilerinde organizasyonel bir ekiptir. Gemideki bölümler ve her rütbenin sorumlulukları da dahil olmak üzere yönetim gereksinimleri, STCW sözleşmesi kapsamında düzenlenir. Güverte eğitimi aldıktan sonra gemi adamları zamanla hangi konumlarda görev alırlar.

Bir güverte zabiti olarak, deneyiminize bağlı olarak dört seviyeden birinde çalışırsınız. Kaptan, geminin, mürettebatın, yolcuların ve kargonun genel çalışması ve güvenliği için tam sorumluluk sahibidir. Yasal ve ticari meseleleri halledecek ve tüm gemi kayıtlarını güncel tutacak olan kişidir.

Baş güverte zabiti, kaptana yardım eder ve güverte operasyonlarını ve bakımını, kargo düzenlerini ve depolanmasını denetler. Ayrıca çalışma programlarını yönetir ve diğer gemi adamlarını denetler.

İkinci güverte zabiti, radar, uydu ve bilgisayar sistemlerini kullanarak navigasyondan sorumludur. Ayrıca geminin konumunu, hızını, yönünü ve hava durumunu izler bununla beraber denizde ve limanda gözlem görevlerini yerine getirir.

Üçüncü güverte zabit rütbesi genellikle güverte eğitimi aldıktan sonraki ilk alınacak görev olur, geminin güvenlik ekipmanı ve cankurtaran botlarıyla ilgilenir. İkinci Subaya yardım eder ve nöbet görevlerini yerine getirir. Bazı çok büyük kargo gemileri ve yolcu gemileri dördüncü ve beşinci güverte zabiti seviyesine sahip olabilir.

Güverte eğitimi alan güverte zabitleri, lisanslı denizcilerdir ve genel olarak geminin kaptanı tarafından yönetilirler. Güverte eğitimi alıp güverte departmanında görev yapan denizciler, bir gemi veya gemide çeşitli işlerde çalışırlar, ancak öncelikle köprüden geminin navigasyonunu gerçekleştireceklerdir.

Güverte Eğitimi Kursu

Güverte eğitimi kursu Ekol Denizcilik olarak 1997’den beri verdiğimiz denizcilik kursları arasındadır. Ekol Denizcilik güverte eğitimi kursu içeriklerimiz şu şekildedir.

Uzakyol 1.zabit ve uzakyol kaptanlık eğitimi (7.01), 88 gün (700 ders saati) den oluşup, seyir, vardiya standartları, gemi inşa, uluslararası denizcilik sözleşmeleri, denizde haberleşme, gemi makineleri, deniz ticari işletmeciliği, teknik işletmecilik, denizde emniyet, denizcilik İngilizcesi, elektronik seyir, meteoroloji ve oşinografi, deniz hukuku, deniz sigortaları, gemi manevrası, yük işlemleri ve gemi stabilitesi, liderlik ve ekip çalışması becerileri eğitimlerini içermektedir.

Vardiya zabiti eğitimi (7.03), 2 yıl süresinde olup, matematik, fizik, kimya, gemicilik, deniz güvenlik ve gemi güvenlik eğitimleri, seyir, denizcilik İngilizcesi, elektronik, elektrik, meteoroloji, vardiya standartları, gemi inşa, bilgisayar programlama ve kullanımı, yük işlemleri ve gemi stabilitesi, uluslararası denizcilik sözleşmeleri, gemi manevrası, deniz hukuku, denizde haberleşme, deniz işletmeciliği, emniyet ve kalite yönetimi, liderlik ve ekip çalışması becerileri eğitimlerini içermektedir.

Ekol Denizcilik olarak güverte eğitimi kursu içeriklerimiz sadece bunlarla sınırlı değildir. 14 tane güverte eğitimimiz bulunmaktadır.

Güverte Zabiti Kursu Eğitimi

Güverte Eğitimi Kursu

Aynı zamanda Sınırlı vardiya zabiti eğitimi, Usta gemici eğitimi, Gemici eğitimi, Güverte yönetim düzeyi tamamlama subay eğitimi, Güverte yönetim düzeyi tamamlama Astsubay eğitimi, Seyir ve gemi idaresi eğitimi, Sınırlı kaptan yeterliliğinden vardiya zabiti yeterliliğine geçiş eğitimi, Köprüüstü senaryo eğitimi, Sefer planı yapma eğitimi, Harita düzeltme eğitimi, Dümen tutma eğitimi, Otomatik tanımlama sistemi şeklinde güverte zabiti eğiti kurslarımız bulunmaktadır.

Güverte Eğitimi İstanbul

Güverte eğitimi istanbul ilimiz gibi Türkiye’nin birçok ilinde güverte eğitimi alabilirsiniz. Ekol denizcilik 1997’den beri en iyi denizcilik eğitim merkezi olmaya ve deneyim, tecrübe kazandırmaya, gemi adamlarını yetiştirmeye ve kariyerlerine başlamak için ilk adımlarını atmalarına büyük bir heyecan ile devam etmektedir.

Güverte eğitimi İstanbul’da Ekol denizcilik tarafından almak isterseniz kurs içeriğimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz. Fiyat bilgisi almak ve kayıt başvurusu almak için rahatlıkla Ekol Denizcilik ile iletişime geçebilirsiniz.