Gemicilik Kursu

Gemicilik

Gemicilik gemi işleri yapan gemi adamları arasında halk dilinde kullanılan bir diğer gemici terimidir. Gemicilik bir gemiyi kullanma, gemide çalışma ve gezinme, gemiyi kontrol altında tutabilme becerisidir. Peki gemicilik neleri içerebilir?

Navigasyon ve uluslararası deniz hukukunu, hava, meteoroloji ve bu konuda öngörüleri, vardiya tutma esaslarını, gemi kullanma veya küçük tekne kullanımını içerir.  Güverte görevleri ve ekipmanları, operasyonlar, çapaların ve kabloların, halatların kontrolüyle birlikte kuvvetli iletişimde çok önemlidir.

Aynı zamanda yelken, motorlar, çekme gibi gelişmeleri yürütme, acil kargo taşıma ekipmanları, tehlikeli kargolar ve kargo depolama işleri, denizde hayatta kalma ve arama kurtarma çalışmaları, yangınla mücadele de dahil olmak üzere özel beceri konuları ve geliştirme içerir.

Gemicilik, bir gemiyi yönetme sanatıdır. Özellikle, navigasyon, tekne taşıma, bakım ve deniz hukuku ile ilgili beceri ve bilginin bir derlemesidir. Bir mürettebatın bir parçası olarak çalışmayı ve fırsat ortaya çıktığında, bir kaptanın rolünde bir mürettebata liderlik etmeyi içerir.

Bu alanlarda ihtiyaç duyulan bilgi derecesi, işin niteliğine ve bir denizci tarafından kullanılan geminin türüne bağlıdır. Gemide bulunan gemi adamlarının çalıştığı pozisyonlar gemideki görevlerinde değişiklik göstermektedir.

Güverte mürettebatı tüm tekne taşıma işlevlerini yerine getirir. Geminin memurları navigasyon, İletişim ve izleme denetiminden sorumludur. Gemicilik, teknenin iskeleye bağlanmasından açık su operasyonuna kadar her yönünü içerir.  Deneyimli bir denizci, mürettebata ve geminin çalışmasına her zaman bir farkındalık, güvenlik ve güven kültürü yaratır.

Gemicilik, gemideki operasyonun ve faaliyetin tüm yönlerini yönlendirmeyi, öğretmeyi, yönetmeyi ve sürdürmeyi içerir.

Gemicilik Eğitimleri

Gemicilik eğitimleri gemi adamlara gemicilik işleri konusunda deneyim, bilgi ve kontrol sağlayabilmeleri için çok önemlidir. Gemi adamlarının yöneldiği gemicilik işleri bölümünde görevlerini eksiksiz ve iyi bir şekilde yerine getirebilmeleri için gemicilik eğitimleri almaları gerekmektedir.

Örnek olarak birkaç gemicilik işlerine bakacak olursak, gemi taşıma, profesyonel denizciliğin temel bir becerisi, bir gemiyi doğruluk ve hassasiyetle manevra yaptırabilmektir. Arazi araçlarının ve bunun gibi araçların aksine, bir gemiyi su üstünde tutan çevresindeki hava hareketleri ve yüzen sudur. Bir başka karmaşık faktör, dururken ve başlatırken hesaba katılması gereken bir geminin kütlesidir.

Denizcilikte ilerleme, büyük bir geminin mürettebatı genellikle her biri kendi uzmanlığına sahip olan “bölümler” veya “departmanlar” olarak düzenlenmelidir. Örneğin, güverte bölümü genel bakımdan sorumlu olurken, mühendislik bölümü tahrik ve diğer mekanik sistemlerden sorumludur.

Mürettebat en temel görevlerle başlar ve kendi alanlarında deneyim ve uzmanlık kazandıkça ilerler. Yeterlilik kazanmış olan mürettebat, ait oldukları organizasyona bağlı olarak “yetenekli denizciler”, “astsubaylar”, “puan” veya “eşler” haline gelir. Kaptanlar bilgilerini göstermek için resmi sınavlardan geçmelidir.

Gemicilik Eğitimleri

Gemicilik Eğitimleri

Navigasyon, bir geminin hareketlerini bir noktadan diğerine güvenli ve verimli bir şekilde yönlendirmeni sağlamaktır. Pilotluk yapma terimi ise su derinliğini ve görünür referansları kullanarak, hesaplama, bilinen son konumdan yararlanma ve mesafeleri kullanmaktır.  Güvenli navigasyon sadece bir geminin mevcut yerini bulmaktan daha fazlasıdır, gelecekteki konumu tahmin etmeyi, rota planlamayı ve çarpışmadan kaçınmayı içerir.

Gemicilik Kursu

Gemicilik Kursu gemi adamlarının eğitim aldıkları, eğitimlerini tamamladıkları ve kendilerine deneyim, bilgi aynı zamanda görevlerini yerine getirebilmeleri için esaslarını kazandırdıkları yerdir. Gemi adamları çalışmak istediği alanı belirleyerek ya da eğitim aldıkları ve kendilerine deneyim kazandırmak için gidecekleri gemicilik kursunda başarı sağlayarak bu sayede de girecekleri sınavdan yeterlilik sağlayarak gemiye çıkmaya hak kazanırlar.

Gemicilik kursu bir gemi adamı için oldukça önemlidir. Kurs almak istediği firmayı yeteri kadar araştırmaları ve sonucunda ne gibi başarılar kazanabileceklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Günümüzde birçok gemicilik kursu bulunduğundan dolayı bu seçenekleri bir süzgeçten geçirmeleri kariyer ilerlemelerinde önemli bir rol oynar.

Gemicilik kursunda, kaptanlığın sorumluluğu ve rolü, mürettebat güvenliğini anlama, taşıma hatları, düğümleri anlama, gemi manevra yapımı ve kontrolü, demirler, navigasyonu anlama, bot operasyonu, liman formaliteleri gibi birçok denizcilik özelliklerini ve görevlerini öğrenirler.

Aldığınız gemicilik eğitimi sayesinde yeteneklerinizi ve rolünüzü etkili bir şekilde gösterebilirsiniz. Bu tamamen kişinin kendi çabasına bağlıdır. Elbette ki alacağınız gemicilik eğitimi çok büyük önem taşır. Ders içerikleri, ders süreleri, eğitim içeriği, firma referansları, deneyimleri, örnekleri, kariyer planlamasında gösterdiği rol olsun birçok unsur bir gemi adamının kariyeri ve görevini etkili bir şekilde yapabilmesi için çok önemlidir.

Ekol Denizcilik olarak 1997’den beri Türkiye’nin en iyi gemi adamı eğitimi veren şirket olmaya sizler için devam ediyoruz. Gemicilik kursu hakkında detaylı bilgi almak için istediğiniz her zaman Ekol Denizcilik ile iletişime geçebilirsiniz.