Gemi Kaptanı

Gemi Kaptanı

Gemi Kaptanı bir geminin bel kemiği, kalbidir diyebiliriz. Gemi Kaptanı bir geminin nihai komutasını ve sorumluluğunu üstlenen yüksek dereceli lisanslı bir denizcidir. Gemi Kaptanı, denize elverişlilik, güvenlik ve kargo operasyonları, navigasyon, mürettebat yönetimi ve yasal uyumluluk dahil olmak üzere geminin güvenli ve verimli çalışmasından ve gemideki kişiler ve kargolardan sorumlu olan kişidir.

Gemi Kaptanı, geminin yerel ve uluslararası yasalara uymasını ve ayrıca şirket ve bayrak devlet politikalarına uymasını sağlar. Kaptan, yasaya göre, geminin güvenli navigasyonu, temizliği ve denize elverişliliği, tüm yüklerin güvenli bir şekilde taşınması, tüm personelin yönetimi, gemi nakit ve depolarının envanteri ve gemi sertifikalarının ve belgelerinin korunması gibi operasyon yönlerinden nihayetinde sorumludur.

Her bir geminin ihtiyaçlarını karşılamak için özelleştirilmiş plan, aramalar ve denetimler yapmak, kısıtlı alanları korumak ve teröristlerin, korsanların ve kaçak yolcuların tehditlerine cevap vermek de dahil olmak üzere görevleri yerine getiriyorlar. Güvenlik planı da dahil olmak üzere mülteciler ve sığınmacılar, kaçakçılık ve sabotajcılar gibi konuları da gemi kaptanının görevlerini kapsamaktadır.

Bir muhasebeci olmayan gemilerde, kaptan geminin muhasebesinden sorumludur. Bu, gemide yeterli miktarda nakit sağlanması, geminin bordrosunu koordine etmek görevleri de bulunmaktadır.

Gemi kaptanı, yerel göçmenlik ve gümrük yetkililerinin gereksinimlerini karşılamaktan da sorumludur. Göçmenlik sorunları, yolcuların gemiye binmesi ve inmesi, gemiyi terk eden mürettebat üyelerinin ele alınması, limanda mürettebat değişiklikleri yapılması ve yabancı mürettebat üyeleri için konaklama yapılması gibi durumları içerebilir. Gümrük gereksinimleri, kargo beyanları, mürettebat üyelerinin kişisel eşyalarının beyanı, mürettebat listeleri ve yolcu listeleri sağlayan kişidir.

Gemi Kaptanı Nedir

Gemi Kaptanı Nedir

Gemi Kaptanı Nedir

Gemi Kaptanı Nedir, Gemi Kaptanı, gemi veya kargosu hasar gördüğünde, gemi diğer gemilere veya tesislere zarar verdiğinde özel sorumluluklara sahiptir. Gemi Kaptanı aynı zamanda araştırmacılarla irtibat görevi görür ve bir olayı belgelemek için eksiksiz ve doğru günlük defterleri, raporları, ifadeleri ve kanıtları sağlamaktan sorumludur. Dış hasara neden olan geminin diğer gemilerle veya sabit nesnelerle çarpışmalar, gemiyi topraklama ve çapa sürükleme gibi durumlara karar verir ve yönetir. Kargo hasarının bazı yaygın nedenleri arasında ağır hava koşulları, su hasarı, hırsızlık ve malzemelerin yüklenmesi, boşaltılması sırasında meydana gelen hasarlar durumunda da görev alır.

Kamu makamları, mürettebat ve yolcular da dahil olmak üzere gemideki tüm kişiler kaptanın yetkisi altındadır ve özellikle navigasyon sırasında nihai sorumluluğundadır. Bir mürettebat üyesinin veya yolcunun yaralanması veya ölümü durumunda, gemi kaptanı yolcuları ve mürettebatı etkileyen herhangi bir tıbbi sorunu çözmek, mümkün olduğunca tıbbi bakım sağlamak, kıyı sağlık personeli ile iş birliği yapmak ve gerekirse gemide sağlanabileceğinden daha fazla yardıma ihtiyaç duyanları tahliye etmekten sorumludur.

Bir gemi kaptanı göllerde, okyanuslarda, kıyı sularında, nehirlerde veya koylarda su gemilerine komuta eder. Gemilerin güvenli ve verimli çalışmasını sağlarlar. Bir gemi kaptanı gemilerini hava koşullarına göre yönlendirir ve radar, derinlik bulucular, radyolar, şamandıralar, ışıklar ve hatta fenerler kullanır. Yeterli oksijen seviyelerini, hidrolik sıvıyı veya geminin hava basıncını belirlerler.

Gemi Kaptanı Nasıl Olunur

Gemi Kaptanı Nasıl Olunur

Gemi Kaptanı Nasıl Olunur

Gemi Kaptanı Nasıl Olunur, Gemi Kaptanı aslında her türlü geminin işi, navigasyonu ve işletilmesi ile ilgilenir. Kaptan, bir geminin hızını ve rotasını ayarlamak, bir geminin pozisyonlarını izlemek ve tehlikelerden kaçınmak için memurlar ve mürettebatla birlikte çalışır. Kaptanlar ayrıca gemilerinin motorlarının ve ekipmanlarının korunmasını ve uygun güvenlik prosedürlerinin takip edilmesini sağlar. Ek olarak, yolcu ve kargo yükleme ve deşarjını denetleyebilir, günlükleri tutabilir ve kirlilik kontrol çabalarını belgeleyebilirler. Gemi Kaptanları evden uzakta uzun süre geçirebilirler.

Peki nasıl gemi kaptanı oluruz? İlk önce bir kariyer yolu seçeriz. Daha sonra Sahil Güvenlik Onaylı Akademi Eğitimine Katılırlar. Ardından Güverte Zabiti olarak deneyim kazanırlar. Kimlik Bilgileri Kazanırlar ve en sonunda da Gemi Kaptanı rütbesine ilerlerler.

Gemi Kaptanı Avantajları

Gemi Kaptanı Avantajları kariyerini gemi kaptanı olarak ilerletmek isteyen gemi adamlarının oldukça merakını çeken ve dikkat ettiği bir noktadır. Gemilere ve denizde olmayı seven kişilerin hem deneyim ve macera hem de gelir olarak tercih ettiği ve tercih etmek istediği bir meslektir. Fakat elbette ki uzun uğraşlar ve çaba gerektirir.

Gemi Kaptanı resmen geminin havasını ayarlar. Mutluluğu ve mürettebatla olan bağını en önemli şey olarak gören kaptanlardır. Her zaman yaklaşabileceğin herkes için bir arkadaş gibidir. Onu gemide tuttuğunuzda zaman gerçekten hızlı geçer. Diğer gemi adamları ile uzak mesafe (uzak yol) seyir yaparak birçok ülke dolaşabilirler.

Gemi Kaptanları açık denizlerdeki iki bireyi evlendirebilme yetkisine de sahiplerdir. Onlar denizde çok güçlüdürler.

Gemi Kaptanı Maaşları