Gemi Kaptanı Eğitimi

Gemi Kaptanı Eğitimi

Gemi Kaptanı Eğitimi için, bir gemi kaptanı olmak eğitim ve deneyim gereklidir. Bir gemi kaptanlarının görevleri, komuta ettiği geminin türüne bağlı olarak biraz değişir. Örneğin, gemi Kaptanları, feribot tekne Kaptanları, yolcu gemisi kaptanları, donanma gemisi kaptanları, ticari gemi kaptanları vardır. Bununla birlikte, tüm kaptanlar tipik olarak geminin mürettebatına komuta eder ve geminin hızını belirler, seyahat rotasını belirler, derinlik ölçüm ekipmanlarını kullanır, geminin konumunu hesaplar, gemileri rıhtımdan ve çıkarır ve çizelgeleri, pusulaları, alan çizim sayfalarını kullanır.

Gemi Kaptanları ayrıca hava durumu raporlarını nasıl okuyacaklarını ve navigasyonlarını uygun şekilde nasıl ayarlayacaklarını bilmeli ve radyolar, bayraklar, ıslıklar veya yanıp sönen ışıklar kullanarak geçebilecek diğer gemilere sinyal vermelidir.

Bir gemi kaptanının çalışma alanı, sertifikasyonlarına bağlı olarak tür ve boyut olarak değişebilen belirli gemilerde bulunur. Geminin toprakları denizde gezmekten, nehirlerde seyahat etmekten veya limanlar arasında çeşitli diğer su yollarında gezinmekten farklı olabilir. Deniz yolculuğunun doğası gereği, bir kaptanın işyerinde kalması günlük bir gezi olabilir veya birkaç haftadan aylara kadar sürebilir.

Gemi Kaptanı Eğitimi denildiğinde birçok kaptan görevleri gelir. Yolculuğun ve geminin her yönünden sorumludurlar. Rota ve hız ayarlamak, doğrudan mürettebat ile iletişimde olarak uygun prosedürlerin uygulandığından emin olur, gemi hareketleri, yük günlükleri ve kayıtları tutmak, denetleme yapmak, gemiye yükleme ve yük boşaltma gibi görevleri de vardır.

Gemi Kaptanı olmadan önce, gemi kaptanı eğitimi görmeden önce bu yönde ilerleyen gemi adamları ilk Güverte Zabiti olarak görev yaparlar ve belirli bir süre performanslarını gösterirler. Uzak yol seyirleri yaparlar ve daha sonra gemi kaptanı eğitimi için gemi kaptanı kursuna giderler eğitimin sonucunda sınava girerler ve başarılarını gösterirler.

Gemi Kaptanı Sertifikası

Gemi Kaptanı Sertifikası

Gemi Kaptanı Sertifikası – Gemi Kaptanı Eğitimi

Gemi Kaptanı Sertifikası almak için gemi adamları gemi kaptanı kursuna giderek başarı göstermeleri gereklidir. Aldıkları gemi kaptanı sertifikasından sonra bu yönde ilk adımlarını atarlar. Girdikleri eğitim sonucunda gemi adamlarının görevlerini yapabilmek için aldığı sertifika adı kısa STCW olarak da adlandırılır.

Bu STCW belgelerinin sürelerinin bir süre sonra dolabileceği gibi kolayca da yenilenebilirler. Yenilemek için, ilgili dilekçe, harç dekontu, nüfus cüzdanı ve fotokopisi, STCW belgeleri aslı, gemi adamı cüzdanı aslı, sınav başarı belgesi, gemi eğitim kayıt formu, gemi jurnalinin o güne ait sayfasının fotokopisi gereklidir.

Peki gemi kaptanı sertifikası (lisansı) neden gereklidir? Tekne kiralamak için kullanmak için, Ücretli bir kaptan veya eş olarak çalışmak, Navigasyon, grafik çizme, yol kuralları, güvenlik ve yönetmelikler, yüzdürme sistemleri, temel hava durumu, temel stabilite ve çok daha fazlası becerilerinizi öğrenmek veya yenilemek için, Deneyiminizi gösteren ve hatta sigorta maliyetlerini azaltabilecek bir kimlik bilgisi kazanmak için, Daha büyük bir gemide iş bulmak istiyorsanız özgeçmişinizi geliştirmek için.

Çünkü gemi kaptanları, kamu makamları, mürettebat ve yolcular da dahil olmak üzere gemideki tüm kişiler kaptanın yetkisi altındadır ve özellikle navigasyon sırasında nihai sorumluluğundadır. Bir mürettebat üyesinin veya yolcunun yaralanması veya ölümü durumunda, usta, yolcuları ve mürettebatı etkileyen herhangi bir tıbbi sorunu çözmek, mümkün olduğunca tıbbi bakım sağlamak, kıyı sağlık personeli ile iş birliği yapmak ve gerekirse gemide sağlanabileceğinden daha fazla yardıma ihtiyaç duyanları tahliye etmekten sorumludurlar.

Gemi Kaptanı Sınavı

Gemi Kaptanı Sınavı

Gemi Kaptanı Sınavı – Gemi Kaptanı Eğitimi

Gemi Kaptanı Sınavı her gemi kaptanı olmak isteyen gemi adamının başarı göstermesi gereken bir sınavdır. Gemi Kaptanı Kursu, Gemi Kaptanı Eğitimi sonucunda girecekleri sınava verilen addır. Öğrenilen her bilgiye ve faaliyete sınavda başarı göstermek için ihtiyaç duyulur bu yüzden devamlılık gösterilen gemi kaptanı eğitimi gemi kaptanı sınavı için oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

88 gün (700 ders saati) boyunca aldığınız gemi kaptanı eğitimi sonucunda girilecek olan gemi kaptanı sınavı bir geminin kaptanı olabilmek için başarı gösterilmesi gereken bir gerekçedir.

Alınan eğitimler oldukça önemlidir çünkü, gemideki görevleri, bir yönetim pozisyonunun kapsamının çok ötesine geçer, çünkü gemi kaptanı, bir gemiyi yönetmenin her alanında, geminin işletilmesinden bakıma ve yolculara ev sahipliği yapan gemileri gezme durumunda yetkin olmalıdır. Bir geminin yolculuğunun tüm başarısı kaptanın omuzlarındadır ve mürettebatı ne kadar iyi yönettiği konusunda yatmaktadır.

Gemi Kaptanı Kursu