Elektro Teknik Zabiti İş İlanları

Elektro Teknik Zabiti

Elektro teknik zabiti, STCW kodunun a-III/6 bölümüne göre bir ticaret gemisinin motor departmanının lisanslı bir üyesidir. Elektro teknik zabiti, bir geminin teknik hiyerarşisinde hayati bir pozisyondadır ve baş mühendisin genel bakışına göre atanan çalışmalarıyla sınırlıdır. Elektro teknik zabiti, üst yönetim ekibinde önemli bir rol oynar ve doğrudan baş mühendise rapor verir.

Normalde günde 24 saat çağrı yaparlar ve genellikle elektrik ve elektronik bakım, onarım, teşhis, kurulum ve test yapan günlük bir vardiyada çalışırlar. Uluslararası Denizcilik Örgütü, 25 Haziran 2010’da STCW 95’i, elektrik memurlarının yerine elektro teknik zabitinin sertifikalı pozisyonunu tanıttı. Bunun nedeni, modern elektrik mühendislerinin ortaya çıkan daha karmaşık ve sofistike elektrik sistemlerini anlama yetkinliğini sağlamak için yürürlüğe girdi.

Bir elektro teknik zabiti, özellikle geminin elektrikli ekipmanlarını kullanma konusundaki uzmanlığı söz konusu olduğunda, bir gemideki en önemli insanlardan biridir. Denizcilik işleriyle ilgilenenler için, geminin elektrik denetimini ele alan bir elektro teknik zabiti olmak uygun bir kariyer seçimi olabilir. Bir elektrik teknisyeni olarak, ana göreviniz gemide elektrikli ekipmanların çalışmasını ve bakımını sağlamak olacaktır.

Bir elektro teknik zabiti, esas olarak elektrik sistemleri ile ilgili olarak gemide çeşitli sorumlulukları yerine getirir. Denizdeki çoğu iş gibi, bir gemide elektronik kullanan bir elektro teknik zabiti olarak, bir gemideki her şeyi denetleyen bir baş mühendis altında çalışmanız muhtemeldir.

Peki gemide ne tür görevler yaparlar. Gemide elektrikli ekipmanların bakımı ve çalışması, motor odaları, radyo iletişimi, yankı sirenleri, jiroskop pusulası, hava durumu faksı, otomatik pilot, RADAR sistemi, yayın ve dahili hava sistemi, telefon ve konuşma sistemi ve uydu iletişimi gibi elektronik navigasyon ihtiyaçları gibi elektrikli parçaların çalışmasından sorumludurlar.

Soğutma, köprü sistemleri ve kontrol odaları gibi temel elektrik ihtiyaçlarına bakarlar. Acil durum anahtarları, yangın alarmları ve detektörler dahil olmak üzere acil durum sistemlerinin bakımını yaparlar. Geminin seyir ışıkları, pil yedekleri ve elektrikle çalışan tahrik makineleri gibi elektrik bileşenlerini kontrol ederler.

Özellikle elektrik işleri ile ilgili rutin işlerin ele alınmasında baş görevliye yardımcı olurlar. Kıyı teknisyenleri ile çalışmayı koordine ederler. Acil durumlarda, bir elektro teknik zabiti diğer gemi adamları gibi önemli bir rol oynar. Acil durumlarla başa çıkmaları ve güvenlik için gerekli tüm ekipmanların her zaman hazır olduğundan emin olmaları gerekir.

Elektro Teknik Zabiti Nedir

Elektro teknik zabiti nedir? Bir elektro teknik zabiti bir gemide elektrik ve teknik yönleri içine bakar. Bu nedenle bilgisayar kontrollü makinelerin çalışması bir ETO tarafından denetlenecektir.

Bir elektro teknik zabiti, büyük elektrik gereksinimlerine ve bunları kullanan insansız teknolojiye sahip yolcu gemilerinde son derece önemlidir. Bu tür gemilerdeki soğutmadan iklimlendirmeye kadar her şey bir elektro teknik zabitinin gözetimi altında olacaktır.

Elektro Teknik Zabiti Nedir

Elektro Teknik Zabiti Nedir

Bir elektro teknik zabitinin özellikleri ve beklenenler nelerdir. Elektrik, mühendislik, elektrik mühendisliği, deniz mühendisliği alanında bir temel derecesi. Bir elektrik mühendisliği derecesi minimum lisans düzeyinde yeterlilik. Yangın söndürme, yangın önleme, ilk yardım kursu eğitimi de dahil olmak üzere STCW 95 temel güvenlik eğitimi kursu gibi elektro teknik eğitimi.

Sağlık sertifikası veya fiziksel ve zihinsel uygunluk sertifikası. Elektrik, navigasyon ve iletişim ekipmanlarının kullanımı için eğitim. En önemlisi de gemide çalışacak gemi adamlarının denize elverişli olmaları gerekmektedir.

Gemide ağır işlerle başa çıkmak için fiziksel güç, zihinsel uygunluk, uzun aralıklarla aileden uzak durma yeteneği, baskı altında çalışma yeteneği, pratik durumlarla başa çıkma yeteneği, bağımsız karar verme kapasitesi, görev önceliklendirme ve organizasyon, acil durumlarda sakin olma ve panik yapmama yeteneği, kendi ekibinizi korurken bir üst düzey altında çalışabilmek ve takım çalışması becerileri bir gemi adamı için gerekli olan baş niteliklerdir.

Elektro Teknik Zabiti Kursu

Elektro teknik zabiti kursu bir gemide elektro teknik zabiti olarak çalışmak isteyen gemi adamlarının belirli eğitim belgelerini aldıktan sonra gitmesi gereken denizcilik kurslarından biri olan elektro teknik zabiti kursudur.

Ekol Denizcilik 1997’den beri denizcilik kursları vermeye ve gemi adamı yetiştirmeye devam ediyor. Elektro teknik zabiti kursu Ekol Denizcilik tarafından alabileceğiniz bir gemi adamı kursudur. Elektro-teknik zabiti eğitimi, 40 gün (320 ders saati) den oluşmaktadır ders içerikleri, elektrik, elektronik kontrol sistemleri, bakım ve tutum, temel deniz emniyet ve gemi güvenlik eğitimleri, denizcilik İngilizcesi eğitimlerinden oluşmaktadır.

Elektro-teknik tayfası eğitimi kursumuz ise, 29 gün (120 ders saati) den oluşmaktadır ve ders içerikleri, elektrik, elektronik kontrol sistemleri, bakım ve onarım, denizde emniyet, personel sağlığı ve sosyal sorumluluk, temel deniz emniyeti eğitimleri ve gemi güvenlik eğitimlerinden oluşmaktadır.

Daha detaylı kurs bilgisi, fiyat bilgisi, gerekli belgeler gibi konular için Ekol Denizcilik ile iletişime geçerek elektro teknik zabiti kursu hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Ekol Denizcilik ile kariyerinize başlama konusunda ilk adımlarını atabilirsiniz.