ekol denizcilik gemi adami ise alim yerlestirme

EKOL Denizcilik & MLC 2006 Kapsamında Gemi Adamı İşe Alım ve Yerleştirme Servis Sağlayıcısı Sertifika Teslimi

ekollogo 1 turkloydulogo

EKOL DENİZCİLİK İNSAN KAYNAKLARI MLC 2006 KAPSAMINDA GEMİADAMI İŞE ALIM VE YERLEŞTİRME SERVİS SAĞLAYICISI SERTİFİKASINI ALDI

Ekol Denizcilik Eğitim Kurumu’nun iştiraki olan Ekol İş Güvenliği ve Personel Danışmanlığı TIC.A.Ş. 17 Ekim 2019 tarihinde Türk Loydu tarafından, Denizcilik Çalışma Sözleşmesi (MLC 2006) kapsamında servis sağlayıcı olarak onaylanıp sertifikalandırıldı.

vurgunkaptan

Şirket yetkilisi Kaptan Vurgun KARAYEL konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Ekol Denizcilik olarak 20 yılı aşkın süredir ulusal ve uluslararası standartlarda denizci yetiştirdiklerini belirterek, “Öncelikli hedeflerimizden biri de eğitim verdiğimiz gemiadamlarının, armatörlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda gemilerde istihdamını sağlamaktır. Bir diğer ifade ile yetiştireceğiz ve yetiştirdiğimize istihdam sağlayacağız” diye ifade etmiştir. Bu gün sektörümüzün en önemli sorununun özellikle tayfa yeterliliğindeki Türk gemiadamlarımızın istihdam kaybı olduğunu belirten Kaptan KARAYEL, bu sorunun çözümüne çok taraflı bakış açısı, ulusal ve uluslararası mevzuat ile uyumlu, akılcı, kalıcı ve kurumsal yaklaşımla yardımcı olacaklarını belirtmiştir. Açıklamasında “Ülkemizde MLC 2006 Sözleşmesine uyum yasaları hazırlıklarının devam ettiğini dikkate aldığımızda, bu gün bazı uygulamalarımız mevzuatla ile tam uyumlu olmayabilir, ancak herkes bilmelidir ki Ekol İnsan Kaynakları olarak amacımız Türk Gemiadamlarına istihdam sağlamaktır” demiştir.

Ekol İnsan Kaynakları olarak 2014 yılında yola çıktıklarında zorlu süreçlerin bilincinde olduklarını belirten Kaptan KARAYEL, “Daha önce denizciyle teması olmamış İŞKUR’dan MLC 2006 Sözleşmesi esaslarını da dikkate alarak 15 Ocak 2015 tarihinde Özel İstihdam Bürosu yetkisi aldık, eğitim esasına göre dizayn edilmiş 46 binin üzerindeki aktif Türk gemiadamı yazılımımızı, istihdam ihtiyaçlarını da karşılayacak şekilde yeniledik. Bu süreçte sistemimizi, armatörlerimizin personel ihtiyaçlarını datamızdan personel yönlendirmek suretiyle denedik, ihtiyaca göre geliştirdik”lerini söylemiştir.

Kaptan Vurgun KARAYEL açıklamalarının sonunda, Ekol İnsan Kaynakları olarak bundan sonraki faaliyetlerinde en önemli hedeflerinin armatörlerimiz tarafından da kabul gören, ulusal ve uluslararası mevzuata uygun, Türk gemiadamı yetiştirme ve istihdam modeli oluşturmak olduğunu ifade etmiştir.