Denizcilik İş İlanları

Denizcilik

Denizcilik ne demek? Denizcilik endüstrisi su kaynaklı ticarettir. İnsanları ve malları su üzerinde taşımakla ilgilidir. Denizcilik, özellikle navigasyon, denizcilik ve deniz Mühendisliği ile ilgili olarak, dünyanın dört bir yanındaki deniz veya su yollarına bağlı her şeydir. Endüstrinin günlük hayatımızın çoğu üzerinde doğrudan bir etkisi vardır.

Arabalarımız, arabalarımızın çoğu, elektroniklerimiz, içtiğimiz kahve, yediğimiz yiyecekler ve en çok giydiğimiz kıyafetler yurtdışından geliyor. Denizle bağlantılı, özellikle ticari veya askeri faaliyetlerle ilgilidir.

Ayrıca ülkenin denizcilik endüstrisi ekonomisinin önemli bir parçasıdır. Denizcilik kuvvetli olan ülkeler ekonomik açıdan da oldukça güçlüdür ve bağımsızdır işte bu yüzden bir ülkenin denizcilik yapması ve bunu güçlü bir şekilde yapması o ülke ve o ülkenin ekonomisi için aynı zamanda da dışa bağımlı olmaması için büyük bir önem taşımaktadır.

İletişim, mürettebat üyeleri, memurlar veya iki gemi arasında olsun, denizcilik endüstrisinde önemli bir rol oynamaktadır. Bir ülkenin bayrağını taşıyabilirler ve bir başkasının kaptanına ve en az 7 ila 8 farklı milletten oluşan bir mürettebata sahip olabilirler.

SMCP, uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından tüm deniz iletişimi için uluslararası standart olarak geliştirilmiştir.

Denizcilik Bölümleri

Denizcilik Bölümleri gemi adamı olmak isteyen kişilerin tercih ettiği bir fakültedir. Peki denizcilik fakültesi programları nelerdir?  Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (%30 İngilizce), öğrencilerin eğitimlerini üniformalı olarak sürdürdüğü bir programdır. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (UOLP-SUNY Maritime), bu denizcilik bölümleri ise uluslararası ortak lisans programıdır.

Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği (%30 İngilizce), öğrencilerin eğitimlerini üniformalı olarak sürdürdüğü bir programdır. Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği (UOLP-SUNY Maritime), bu uluslararası ortak lisans programıdır.

Denizcilik kültürünü öğrenmek, kendinizi denizcilik alanında geliştirmek ve kariyerinizi denizcilik, gemi adamı olarak ilerletmek isteyen kişilere denizcilik bölümleri eğitim olanağı sağlıyor.

Denizcilik İş İlanları

Denizcilik İş İlanları denizcilikte ilerlemek isteyen, gemi adamı olmak ve gemiye çıkıp denize açılmak isteyen kişilerin başvurduğu belli başlı süreçlerden oluşan ilanlardır. Denizcilik İş İlanlarını sürekli olarak güncel bir şekilde takip etmek gereklidir çünkü günümüzde devamlı ve çok hızlı bir şekilde ilanlar yenilenip güncellenmektedir.

Denizcilik terimleri

Denizcilik terimleri

İşte bu nedenle genç gemi adamları ya da iş yeri değiştirmek isteyen gemi adamlarının denizcilik iş ilanlarını yakından takip etmesi gerekmektedir. Gelişen birçok yeni şirket yüzlerce yeni gemi adamı alımlarına olduğumuz zamanlarda daha sık yapmaktadır. Bunun nedeni ise şu an denizcilik sektörüne duyulan ihtiyaç ve ilgiden geçmektedir. Sizde bu ilanların yakından takipçisi olarak kısa sürede hayaliniz olan gemiye çıkabilir ve açık denize seyredebilirsiniz.

Denizcilik Terimleri

Günlük İngilizcenin temellerine dayanarak, denizcilik ve denizcilik topluluğu tarafından bazı denizcilik terimleri kabul edilmiştir. Bu alana özgü bir dizi terime sahip olmak, anlamdaki herhangi bir karışıklık olasılığını dışlar. Sol veya sağ, ön veya arka vb. gibi normal terimlerin kullanılmasıyla ilgili önemli bir sorun. Bu yönlerle ilgili belirsizliktir.

Örneğin, kaptanın sola 5 derece yön değiştiren bir emir verdiğini varsayalım. Bu senaryoda kimin soluna bakılacak? Navigasyonu kontrol eden kaptan ve mürettebat üyesi farklı konumlardaysa, bu konuda biraz karışıklık olabilir.

Ayrıca, mürettebat üyesi farklı bir yöne bakıyorsa, gemi rotadan çıkabilir ve bu da olası hasarlara neden olabilir. Bu nedenle, kişinin yönelimi ve konumu ne olursa olsun kullanılabilecek terimler son derece önemlidir.

Benzer şekilde, ön ve arka göreceli yön ile ilgili bir sorunla karşı karşıyadırlar. Bu konular, dünyadaki tüm denizciler tarafından kullanılan ortak bir terim ve ifadeler kümesi benimseyerek çözülür.

İngilizce, denizdeyken ortak bir dil olarak kabul edildiğinden, Deniz İngilizcesi, Olası belirsizliği ortadan kaldırmak için benzersiz ifadeler ve terimler de dahil olmak üzere İngilizcenin temel kelime dağarcığına dayanır.

SMCP veya günlük İngilizcenin temellerine dayanarak, bazı denizcilik terimleri denizcilik ve denizcilik topluluğu tarafından kabul edilmiştir. Bu nedenle, deniz İngilizcesi, İngilizce ve bazı sabit ifadelerin çeşitli kombinasyonlarıdır.

Belirsizlik ve karışıklık, gemilerde ve diğer gemilerde meydana gelen kazaların ve istenmeyen olayların ana nedenleridir. Mürettebat üyeleri çok çeşitli dilleri konuştuklarında, iletmek istedikleri ifadelerin anlamında bazı karışıklıklar olabilir.

Ortak bir dil olmayan gemilerde, memurlar, gemi adamları ve mürettebat üyeleri arasında talimatların iletilmesinde zorluk olabilmektedir.