Denizcilik Kursu İstanbul

Denizcilik Sertifikası

Denizcilik sertifikası nedir? Denizcilik sertifikası nasıl alınır? Profesyonel bir denizciyseniz veya denizcilik endüstrisinde çalışmak istiyorsanız, muhtemelen bir STCW onayını duymuşsunuzdur. Eğitim sertifikasyonu ve gözetleme Standartları, denizcilerin işlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için bilmesi gerekenleri belirleyen uluslararası kabul görmüş bir kurallar kümesidir.

Denizcilik sertifikası yani STCW onayı, uluslararası kabul görmüş güvenlik standartlarını ve yetkinlik seviyelerini karşılamak için gerekli olan özel gemi adamı kursları veya yerleşik değerlendirmelerle elde edilir. Gemi adamlarının hak kazanabileceği denizcilik sertifikaları ihtiyaç doğrultusunda farklı çeşitlerde ve onaylarda olabilmektedir.

İhtiyacınız olan STCW onayı, gemide çalıştığınız geminin türüne ve rütbenize bağlıdır. Sahip olduğunuz derecelendirme veya lisans hakkında bir STCW onayı almak için, yaş, deniz hizmeti, eğitim ve yerleşik değerlendirme gibi minimum gereksinimleri karşılamanız gerekir.

Denizcilik sertifikasının farklı seviyeleri vardır. Hangisine hak kazanacağınız, deneyiminize, konumunuza ve gemide çalışacağınız geminin büyüklüğüne ve menziline bağlı olacaktır. Denizcilik kariyerinizde ilerledikçe, denizcilik sertifikası onayınızı rütbenize ve gemi boyutunuza uyacak şekilde yükseltmeniz gerekebilir.

Sahip olduğunuz STCW onayları, süresi dolduğunda (5 yıllık geçerlilik süresi) yenilenmeye tabidir. Bazı STCW onaylarının yenilenmesi, belirli konularda yenilemek veya yeniden gözden geçirmek için ek kurslar gerektirecektir. Açıklandığı gibi, temel eğitim, bu ek eğitimi gerektiren bu unsurlardan biridir.

Denizcilik kurslarında alınan eğitim sayesinde denizcilik sertifikası alınabilmektedir. Fakat eğitimin içeriği ve hangi iş bölümü hakkında denizcilik sertifikası alınmak istenildiği bu konudaki önemli bir unsurdur.

Denizcilik Belgesi

Denizcilik Belgesi gemi adamlarının aldığı kurslar, eğitimler sonucunda hak kazanabildiği ve kriterlerine göre değişiklik gösteren bir takım iş gücü gösterme belgesidir. Denizcilik belgesi ve alınan yeterlilik sertifikaları, belirli görevleri yerine getirebileceğinizi onaylar.

Peki denizcilik belgesi neleri içerir, amaçları nelerdi? Yetkinlik sertifikalarıyla ilgili hileli uygulamaları önlemek ve değerlendirme sürecini güçlendirmek için geliştirilmiş önlemler içerir. Tıbbi standartlara ilişkin güçlendirilmiş hükümler içerir. Yetenekli denizciler, güverte ve motor için yeni sertifikasyon gereksinimlerini içerir.

Deniz ortamı farkındalığı eğitimi, liderlik ve takım çalışması eğitimi için yeni gereksinimleri içerir. Elektroteknik memurlar ve elektroteknik dereceler için yeni eğitim ve sertifikasyon gereksinimlerini içerir.

Denizcilik Belgesi

Denizcilik Belgesi

Denizcilik belgesi farklı adları ile de günümüzde anılmaktadır. ‘’Yeterlilik Belgesi’’ denizcilik belgesi için halk arasında kullanılan diğer bir adıdır. Mesleki yeterlilik sertifikasına yetkinlik sertifikası denir. Yetkinlik sertifikaları aşağıdaki Kategorilere ayrılır: güverte memurları, motor memurları, mürettebat ve catering departmanı.

Denizcilik sertifikasına ek olarak, temel eğitim ve Güvenlik bilinci gibi güvenlik eğitiminin tamamlandığını gösteren yeterlilik sertifikaları da vardır. Eğitim kurslarına katılarak denizcilik belgesi almak için gerekli gereksinimlerinizi kazanabilirsiniz.