Deniz Personeli Maaşları

Deniz Personeli

Deniz Personeli çalıştıkları gemide gemi adamlarının görevlerini devam ettirirken verilen isimlerden bir tanesidir. İşini bir ticari veya deniz gemisi veya teknenin mürettebatının bir üyesi olarak çalışmak olan, özellikle de subay rütbesinin altında olan bir kişidir.

Bir deniz personeli, yolcu gemileri, kargo gemileri ve tanker gemileri üzerinde çalışan, deniz gemilerinde gezinen ve bu gemilerin bakımına, işletmesine yardımcı olan kişidir. Bir deniz adamı, su ile taşınan gemiden sorumludur. İster seyir ister güverte mürettebatında veya bakımda olsun, sorumlulukları değişebilir. Yerleştirme prosedürü sırasında veya kalkıştan önce, demirleme hatlarının incelenmesi ve sabitlenmesinden de sorumludurlar.

Ayrıca güvertelerin genel temizliğinden ve rutin bakımdan sorumludurlar. Yangın güvenliği ve yangın söndürme yöntemleri konusunda bilgili olmalıdırlar. Genellikle kaynak ve marangozluk becerilerini kullanan görevleri yerine getirmek konusunda da tecrübeli olmalıdırlar. Yelken seferi sırasında, denizde gezinmekten ve izlemekten de sorumludurlar.

Görevdeki Kaptanları tarafından kendilerine verilen tüm emirleri yerine getirmelidirler. Daha fazla deneyim kazandıkça, sorumlulukları artacaktır. Yelken, gemi bakım ve işletme gibi tüm yönleri öğrenirler.

Kariyerlerinin başında, deniz adamı genellikle gemideki daha çok gemi işlerinden sorumludurlar. En küçük örneği olarak, bu güverteleri temizlemek, yaşam ve yemek alanlarını temizlemek ve vinçleri çalıştırmayı içerebilir. Yeni denizcilere genellikle güverte elleri denir ve yelkenli totem direğindeki en düşük seviyededir. Fakat zor ve çalıştıkları için yeteneklerini hızlı ve kuvvetli bir şekilde geliştirebilirler.

Deniz personelinin gemideki görevleri zorlu ve güç gerektiren görevler, işler olabilmektedir. Bu alanda çalışmak ve yeteneklerini, aldığı eğitimleri göstermek isteyen deniz adamı yapacağı ve sorumluluğu olan gemide işlerini benimsemeli ve eksiksiz bir şekilde öğrenmelidir.

Bu gemideki işlerin sürekliliği, işlerin devamlılığı, geminin seyri, mürettebatın işleri, gemideki yaşam, yemek dağıtımı, kaptanın verebileceği sorumluluklar, iş bölümü, geminin kontrolü, kargo kontrolleri, taşıma işleri, yükleme işleri, takım çalışması ve daha birçok gemi işleri için deniz adamı bilmesi ve yerine getirmesi gereken işlerdendir.

Deniz Personeli Maaşları

Deniz personeli maaşları, deniz personellerinin deneyim ve tecrübesine göre elbette ki değişiklik gösterir. Bu aynı zamanda çalıştıkları ve çalışmak istedikleri firmadan firmaya, gemiden gemiye de değişiklik gösterir. Deniz personelleri gittikleri denizcilik kursu sonrasında kendi becerilerini geliştirerek ve kendilerini kanıtlayarak hızlıca yükselebilirler.

İlk başlarda verilen görevlerin daha spesifik bir şekilde görünse de aslında deniz adamı geminin yaşam ve iş gidişatının düzgün, kolay ve elverişli bir biçimde ilerlemesi konusunda büyük görevlere sahiptir. Ne de olsa gemide bir gemi adamının bile duraksaması her meslekte olduğu gibi gemide de işlerin gidişatını etkiler. İşte bu noktada gemi personelinin rolü çok büyüktür. Onlar bir elin parmakları gibidirler.

Deniz personeli maaşları diğer gemi adamlarının maaşları gibi her yıl değişebilmektedir. Bu çalıştıkları ülkeden ülkeye de değişir. Seyir edilecek mesafe bile etki ettirebilir. Net bir şekilde cevap verememekle birlikte bilinen maaş 1.700$ civarındadır.

Deniz personeli maaşları konusunda net bir bilgi almak için gemi adamlarının çalışmak istediği firmaya, bölüme müracaat etmeleri ve yapılan başvuru sırasında bu konuyla ilgili bilgi almaları daha doğru olacaktır.

Deniz Personel Temini

Deniz Personeli Maaşları

 

Kendilerini zaman içerisinde gösteren ve yeteneklerini geliştiren aldığı eğitimler ile pekiştiren, gemiye katkısını gösteren, takım çalışmasını eksiksiz bir şekilde yerine getiren deniz personelleri elbette ki zamanla rütbelerinde yükseliş görecektirler.

Deniz Personeli Temini

Deniz personeli temini bulunduğumuz zamanda çokça tercih edilen ve çokça pozisyon açılan bir meslektir. Artan ilgi ve artan ihtiyaç yüzünden deniz personeli temini alınacak personel açısından oldukça fazlalaşmıştır. Deniz ticaretinin büyümesi ve gelişmesi sonucunda deniz personellerinin iş alanları artmıştır.

Deniz personeli olarak çalışmak isteyen gemi adamlarının deniz personeli temini konusunda sık sık ve sürekli olarak araştırma ve başvuru yapmaları gerekmektedir. Deniz adamının farklı kişilikleri vardır. Gerçekçi bireyler olma eğilimindedirler, bu da bağımsız, istikrarlı, kalıcı, gerçek, pratik ve tutumlu oldukları anlamına gelir.

Dokunsal, fiziksel, atletik veya mekanik görevleri severler. Bazıları da gelenekseldir, yani vicdani ve muhafazakardırlar. İşte bu yüzden her meslekte olduğu gibi deniz adamı çalışacakları alanı ve alacakları görevleri iyice araştırmalı ve kendi yapısına uygun olup olmadığını tartmaları gerekmektedir.