Deniz Personel

Deniz Personel

Deniz personel kelimesi gemi adamları için kullanılan bir diğer kelimedir. Fakat gemi adamlarının çalıştığı bölüme ve rütbeye göre görevleri değişir. Peki deniz personel olmak ne demektir? Nelere tabidir?

Bir deniz personel olmak, kariyer seçiminin en kolay yolu değildir. Denizcilerin uzun süre denizde olmaları gerekir. Yani her gemi adamı gibi deniz personel gemi adamı olmakta belirli uğraşlar ve çaba gerektirir.

Çoğu gemi adamı gibi deniz personelde, kıyıya geri dönmeden önce ailelerinden birkaç ay uzaktadırlar. Elbette ki her meslekte olduğu gibi deniz personel gemi adamının da mesleğinde negatif ve pozitif yönler bulunmaktadır. Önemli olan işi severek ve isteyerek yapmaktır.

Kötü bir şey olmamasıyla birlikte bir denizci ve deniz personel olmanın da bazen tehlikeli bir iş olduğunu anlamak önemlidir. Zaman zaman pek çok olumsuz hava şartı koşulları ile diğer gemi mürettebatıyla birlikte karşı karşıya kalabiliyorlar.

Deniz personel diğer gemi mürettebatı ile bu tip tehlikelere karşı hazırlıklı olmalıdırlar ki gemiye çıkmadan önce aldıkları eğitimde bu tip tehlikeli durumların nasıl atlatılacağı, nasıl başa çıkılacağı ve ne yapılması gerektiği konusunda bilgi, eğitim ve faaliyet almaktadırlar.

Hazırlanarak, denizde meydana gelebilecek birçok kaza ve yaralanmayı önlemeye yardımcı olabilirler. Bu, tüm mürettebatın sağlığı ve güvenliği için hayati önem taşımaktadır. İşte bu yüzden alacakları eğitim diğer gemi adamları gibi oldukça önemlidir.

Deniz Personel Alımı

Deniz personel alımı son zamanlarda denizdeki gemi adamı ihtiyacından dolayı çoğalmıştır ve sıklıkla diyebileceğimiz rakamlarda, seferlerde deniz personel alımı gerçekleşmektedir.

Deniz personel alımı konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunlardan biri ise direk deniz personel gemi adamı ile bağlantılıdır. Çalışacakları ortam hakkındaki bilgisine ve göstereceği iş gücüne bağlıdır.

İşyeri ortamı en rahat iş yeri ortamı değildir, çünkü çoğu gemideki yaşam alanları genellikle küçük ve sıkışıktır, neredeyse hiç mahremiyet yoktur. Bu konuda topluluğa ayak uyduracak ve düzeni bozmayacak olmaları gemi yaşamı için çok önemlidir.

Genellikle her denizcinin olduğu gibi deniz personel içinde dinlenmelerine ve biraz rahat hissetmelerine izin veren gemide özel alanlar bulunmaktadır. Bu, iş gününün monotonluğunu kırmalarına yardımcı olur ve işin stresinden kurtulmalarına yardımcı olur.

Gemide aralarda düzenlenen etkinlikler ya da faaliyetler bile gemi adamlarının rutinlikten biraz olsun uzaklaşıp keyifle işlerine devam edebilmeleri için önemlidir.

Bir deniz personel alımı yapılırken deniz personelinin vardiya saatlerini bilmesi gerekmektedir ki bu acil durumlarda değişebilir. Bir deniz personel için tipik bir iş günü, dört saatlik bir görev ve ardından sekiz saatlik bir tatil içerir.

Deniz Personel Temini

Deniz Personel Temini

Bazı personeller ise gemide günde 8 saat çalışmaktadırlar yani vardiya saatleri gemiden gemiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Çoğu denizci, denizde olduklarında haftada kırk saatten fazla çalışabilmektedir. Eğer bir kez gemi limana demirlediyse, çalışma saati genellikle o hafta için azalmış olabilmektedir.

Görevlerinin başında dinç ve kuvvetli olmaları yani yorgun olamamaları gemi ve geminin düzeni, kontrolü için önemlidir yani yorgun olduklarında ya da hasta olduklarında bildiri şarttır. Bu önemlidir, çünkü her gemi personeli gibi bir deniz personelde görevdeyken her zaman uyanık olmalıdır.

Bu gibi durumlardan deniz personeli haberdar ve hazırlıklı olmalıdır ki deniz personel alımı sırasında kendilerini gösterebilsinler çünkü deniz personel alımı yapılırken dikkat edilen birçok unsur bulunmaktadır.

Deniz Personel Temini

Deniz personel temini her geçen yıl bir öncekinden daha sık yapılmaktadır. Deniz personel temini şartları ve nasıl ne şekilde yapılacak olması firmadan firmaya, gemiden gemiye, ülkeden ülkeye değişiklik gösterir.

Deniz personel temini yapılırken elbette ki net bir şekilde tanımlanan bir görev yapısı vardır. Bir donanmada hizmet verebilecek veya bir gemide çalışabilecek deniz personeli. Düz bir üst ve düz kenarlı düşük taçlı bir hasır şapka takarlar. Bu tip kıyafet durumları gemiden gemiye değişiklik gösterebilir.

Aynı zamanda deniz personel temini askeri ve yolcu gemilerine yapıldığı gibi özel yani kişisel gemiler veya tekneler içinde yapılabilmektedir. Başvuru şartları genellikle önceden bellidir ve başvuru şartlarını karşılayabilir özellikte deniz personel temini yapılmaktadır. Deniz personelleri diğer gemi adamları (gemi mürettebatı) gibi ister online ister yüz yüze başvuruda bulunabilirler.